154 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN Afb. 8: Het Molenwater na de demping in 1818. Ge heel rechts de manege. Steendruk naar een teke ning van G.J. Bos uit het Album van Middelburg, 1861. raz ze zi ii 250. Tijd is de manege door de Fransen gevorderd en hebben zij er met veel kosten een militaire broodbakkerij van gemaakt, die overigens nau welijks gebruikt is. Na het vertrek van de Fransen zijn de broodovens uitgebroken en is het gebouw opnieuw als manege ingericht17. Afgezien van deze gebouwen is er in de Regis ters ten Rade sprake van uitgifte van gronden voor de bouw van verscheidene huizen. Om welke panden het gaat en wie de architect is ge weest, valt meestal niet op te maken. Wel is be kend dat in 1735 aan Jacobus van der Kneu toe stemming wordt verleend om bij de Koepoort een verwerij neer te zetten. In 1751 wordt het huis De Nieuwe Veiwerije op het Molenwater, dat bij de Koepoort staat, als herberg ('Het Konings plein'), ingericht. Het Molenwater heeft in de achttiende eeuw door bebouwing en beplanting een elegant ka rakter gekregen en wordt meermalen de 'Middel burgse Vijverberg' genoemd. Dat het niet allemaal rozegeur en maneschijn was, moge blijken uit een citaat uit het reisverslag van de Leidse stu dent F.C. Hoogvliet. Hij maakt in 1774 met zijn ouders en zussen een reis door Zeeland en doet daarbij ook Middelburg aan. Hier wordt een rij toer langs de voornaamste straten en bouwwer ken gemaakt. 'Inzonderheid trok de aandacht het zoogenaamd Molenwater, een breede graft in het beste deel der stad gelegen met dubbelde rijen van hoornen, wederzijds omplant en met bekoor lijke wandelpaden langs vrolijke lusthoven om geven, 't welk bij hoog water den vreemdeling verrukt, maar door het afloopend water droogge maakt onaangenaame dampen opgeeft'1". Ook in de negentiende eeuw vinden rond het Molenwater bouwactiviteiten plaats. Zo wordt in 1807 de herberg Het Koningsplein bij de Koe poort afgebroken en wordt op die plaats de Schouwburg gebouwd, naar voorbeeld van de Hollandse Komedie te Amsterdam". Nadat het gebouw nogal in verval is geraakt, vindt in de ja ren 1938-1939 een ingrijpende verbouwing plaats. Van de oude schouwburg is dan haast niets meer te herkennen. Het huidige theater is in 1963-1965 op de plaats van zijn voorganger ge bouwd. Naast de schouwburg en achter het in 1723 gebouwde pakhuis van de West-Indische Compagnie verrijst in 1853 de gasfabriek. Precies honderd jaar later wordt de gasproductie gestopt, waarna in 1969 de gashouders worden gesloopt. Schuin hier tegenover aan de Zuidsingel wordt in 1882 de Diaconieschool gebouwd, in de volks mond ook wel de klompenschool genoemd. In de vijftiger jaren van onze eeuw is deze school afgebroken en vervangen door de Casembroot- school. Aan de westzijde van het Molenwater wordt het Oudemannen- en vrouwenhuis, gele gen in de Korte Noordstraat, hoek Zuidsingel, in 1808 als kazerne in gebruik genomen en in 1849, met verlies van onder meer de fraaie voorgevel, verbouwd. Na de Tweede Wereldoorlog stond van de kazerne weinig meer overeind en wordt het tegenwoordige gebouwencomplex, ontwor pen door architect E.F. Groosman, opgetrokken. Een gedeelte van het kazernecomplex is ge bouwd in de gedempte spuikom. Hier waren aan het einde van de negentiende eeuw ook de wa tertoren (1891-1892) en de Ambachtsschool (1881), de latere Streekschool, gebouwd.

Zeeland | 1996 | | pagina 40