GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 155 Behalve deze gebouwen zijn in de negentiende ;n twintigste eeuw vele huizen langs het Molen water gebouwd. De zomerwoningen die in de negentiende eeuw aan de noordzijde van het Mo lenwater lagen, zijn of verdwenen of opgenomen n de bebouwing. De voormalige spuikom is te genwoordig omgeven door een aaneengesloten gordel van bebouwing, terwijl het terrein van het gedempte waterbassin grotendeels onbebouwd is gebleven. Wel werd hier in 1954 een tijdelijke openluchttentoonstelling (Miniatuur Walcheren) ingericht. Door de enorme belangstelling is deze expositie veranderd in een blijvende attractie en vormt nu één van Zeelands toeristische trekpleis ters. Tot slot Ruim vijfhonderd jaar lang heeft Middelburg ge tracht met het systeem spuiboezem, spuikanaal en sluizen de getijhaven op diepte en de getijmo len draaiende te houden. Mede door de grote af stand tussen haven en zee, de verplaatsing van zandplaten en inpolderingen in de Schelde func tioneerde het systeem niet optimaal en dreigde het voortdurend dicht te slibben. Om dat laatste te voorkomen zijn door cle eeuwen heen grote bedragen uitgegeven. Hoewel in de achttiende eeuw met het oog op kostenbesparing is voorge steld het Molenwater te verkleinen, gebeurde dat niet. Het Molenwater werd toen niet alleen ge zien als spuikom maar ook als een element dat mede het stedeschoon van Middelburg bepaalde. Een eeuw later zag men het Molenwater slechts als een onderdeel van een falend systeem, ge tuige de woorden van de bekende Middelburger Afb. 10: Foto van een deel van het Molenwater met rechts de Stadsschouwburg en links cl aai van de gasfa briek, ca. 1910. raz ZG Zl, verzameling Cornelisse 1985/30-377. Afb. 9: Tekening van woon!:..is, observatorium, sterrento- ren en pakhuis van Jan de Munck (1735), gemaakt door C. Pronk (onzeker), raz zg zi, aanwinst 1984/23. en publicist Frederik Nagtglas: 'Hieruit blijkt dat men in die dagen (18d.e eeuw) geene opofferin gen ontzag voor het uitdiepen van een spuiboe zem, waarover latere deskundigen de schouders hebben opgehaald, onder verklaring niet te kun nen begrijpen hoe men zoveel schatten voor eene betrekkelijk zoo onbeduidende zaak veil had'-". Mede ten gevolge van dit gewijzigde in zicht werd het Molenwater in de negentiende eeuw in twee fasen gedempt. Ten gevolge van de demping en daardoor het verdwijnen van een spiegelend watervlak verloor de wijk rond het Molenwater veel van zijn charme, ondanks de aanleg van een plantsoen. Desondanks is de grote groene long, gelegen binnen de stadsves ten, een uniek gebied. Het is te hopen dat het Molenwater na de nieuwe stedebouwkundige in vulling een gebied blijft dat een sieraad voor de stad is.

Zeeland | 1996 | | pagina 41