6- 2clc BIJDRAGEN 122 volksgezondheid en volksvoeding ging die bij de oprichting zestien leden telde en later de basis zou vormen voor de afdeling Zee land van de in 1849 opgerichte Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (nmg). Samen met Fokker publiceerde De Man al in 1856 de Proeve eener geneeskundige plaatsbe schrijving van de stad Middelburg, hoofdplaats der Provincie Zeeland. De Man, die in een In me- moriam als een 'rustelooze werker' werd gety peerd, heeft een aantal belangrijke publicaties op zijn naam staan, zowel op het gebied van de praktische geneeskunde als op dat van de zoölo gie, de archeologie en de medische geschiedenis. Van het Zeeuws Genootschap ontving hij op zijn zeventigste verjaardag een gouden medaille voor zijn verdiensten'. Johan Berdenis van Berlekom was geboren in Middelburg en voerde daar tot zijn overlijden een bloeiende praktijk. Evenals zijn beide collega's was hij in Leiden gepromoveerd. In Zeeland was hij actief in vele besturen, hij maakte deel uit van de Geneeskundige Raad van Zeeland en was se cretaris (1862-1865) en vervolgens diverse malen voorzitter van de afdeling Zeeland van de nmg (1870-1874, 1882-1885 en 1889-1891)7 De volksgezondheid in Zeeland Zeeland had de naam zeer ongezond te zijn door het optreden van malaria en acute en chronische borstaandoeningen. Medici maakten zich dan ook bezorgd over deze 'constitutio epidemica' (epide mische gesteldheid), waarvan men de oorzaken probeerde te achterhalen. Tot ver in de negen tiende eeuw schreef men over het 'zo gevreesde Zeeland', terwijl de sterfte aan malaria toen allang sterk was afgenomen. In de periode 1802-1811 kwamen er te Middelburg 534 sterfgevallen op rekening van malaria, in de periode 1872-1881 nog slechts 62. Dit was mede te danken aan de behandeling van de patiënten met kinine, een ge neesmiddel dat in Middelburg voor het eerst op 22 oktober 1822 was voorgeschreven. Scheurbuik of scorbut vitamine C-deficiën- tie) kwam in het midden van de vorige eeuw nog regelmatig voor. Fokker en De Man schreven deze ziekte toe aan slechte lucht; in verband met de situatie in volgestouwde, kleine 'zoute vis- en kaaswinkeltjes' merkten zij namelijk op: de met zoutdeelen en kaaslucht bezoedelde damp kring mag wel onder de oorzaken gerekend wor den, waardoor de bewoners veelal door mond- scorbut gekweld worden, een gebrek dat trouwens in onze gansche provincie menigvuldig voorkomt"'. Een belangrijke bijdrage aan de verbetering van de volksgezondheid werd geleverd door de oprichting van de Inrigting voor Ziekenverple ging in 1859 te Middelburg. In de oprichtings- TOT S»R GENEESKUNDIGE PLAATSBESCHRIJVING HIBlEiL.Am l-ilgfgcven iltwr feci Department van llinncnlandstlie Me». EERSTE STUK. SAIliliRKli.VDlCE PLAATSBESf 11RIJVlNfi van ijk i'roviscjb 1870. Afb. 1: Titelpagina van Natuurkundige plaatsbescbrijvin, van de provincie Zeeland (1870). commissie zaten natuurlijk Fokker, De Man er Berdenis van Berlekom en voorts de later zo be kend geworden hygiënist Samuel Senior Coronel (1827-1892). Coronel was geen echte Zeetiw, zoals zijn drie collega's, en hij heeft slechts van 1853 tot I860 in Middelburg gewerkt7. Deze periode is echter on getwijfeld bepalend geweest voor zijn latere me- disch-hygiënische arbeid. Hij was actief lid van de afdeling Zeeland van de nmg, waarvan hij in 1858 bestuurslid werd. Zijn eerst grote publicatie was Middelburg voorheen en thans uit 1859, waarin hij zeer uitvoerig het armenwezen te Mid delburg besprak. Het boek schijnt met gemeng de gevoelens te zijn ontvangen". Een tweede be langrijk hygiënisch werk van zijn hand. De gezondheidsleer toegepast op de fabrieksnijverheid (1861), handelde eveneens over Zeeland. In dit boek stelde hij de toestand in de calicotindustrie textielindustrie) op Walcheren aan de kaak". Een nadere analyse van de invloed van Coronel vergt een afzonderlijke publicatie. Wel kan hier worden vermeld dat het zijn verdienste is ge weest, dat aandacht werd geschonken aan de problemen die de opkomende industrie voor de gezondheid van haar werknemers met zich mee

Zeeland | 1996 | | pagina 4