VAN DER HAVE Afb. 4: In de bocht van de Biezelingsestraat de woning wijk A, nummer 20. In de periode van 1879 tot 1882 is dit het woonhuis van het gezin De Vos tot Nederveen Cappel en van D.J. van der Have. Achter de heg links de boomkwekerij Gistelles (ansichtkaart, omstreeks 1900). dere zuster van Daan van der Have) hierin een rol gespeeld. Dit lijkt inderdaad waarschijnlijk. We zijn er niet in geslaagd een officiële acte te vinden waarin de samenwerking is vastgelegd. Dit zou veel vragen kunnen beantwoorden. Ook van het beëindigen van de vennootschap hebben wij geen acte gevonden. Vast staat dat D.J. van der Have vanaf het moment van zijn komst naar Kapelle onderdak vond bij het gezin De Vos tot Nederveen Cappel en dat het gezamenlijke boomkwekerijbedrijf werd opgezet op het naast het door hen bewoonde woonhuis gelegen per ceel grond. Het perceel grensde aan de Bieze lingsestraat en aan de noordzijde aan de Lange- gracht. Het perceel werd aangeduid met de naam Gistelles, afgeleid van het versterkte huis dat er in vroeger tijden had gestaan. Gistelles werd ook de naam van de kwekerij. De door de eigenaar van woning en grond, mr. B.V. van der Bilt, gehan teerde voorwaarden zullen ongetwijfeld gunstig geweest zijn. De circulaire van 1 december 1879, waarin de vennoten de start van het bedrijf Van der Have en De Vos bekend maken, heeft als eer ste ondertekenaar H.A. de Vos tot Nederveen Cappel en als tweede D.J. van der Have. In de tweede helft van 1880 wordt een schuur, c.q. werkplaats met een vloeroppervlakte van 25 m2 opgetrokken: 'Op dit perceel is door den heer de Vos tot Nederveen Cappel, als gebruiker van een gedeelte van dit perceel, een schuurtje ge sticht tot bergplaats van gereedschap en plant soen'"! De voorwaarden voor een deskundig op gezette boomkwekerij zijn gunstig. Zo lezen we in het 'Verslag van den Landbouw over 1879' in zake de situatie in de gemeente Kapelle: 'De boomgaarden leverden dit jaar een middelmatig beschot op, de prijzen der appelen en peren wa ren zeer hoog, alsmede die der kersen, die dan ook een zeer goed beschot opleverden doch hebben daarentegen zeer veel van het natte weer geleden. De prijzen der jonge plantboomen zijn dit jaar zeer hoog'. Het jaar daarop: 'Daar er slechts één boomkwekerij in deze gemeente aan wezig is, die niet geheel in de behoefte kan voor zien, zoo worden er nog vele vruchtbomen uit Boskoop alhier ingevoerd'17. Al zal in praktische zin de bedrijfsvoering in belangrijke mate gesteund hebben op de oplei ding en vakkennis van Daan van der Have, het is duidelijk dat de acht jaar oudere De Vos tot Ne derveen Cappel niet met een bijrol tevreden zal zijn geweest. In de kohieren van de hoofdelijke omslag worden beiden als boomkweker opgeno men. In 1880 wordt H.A. de Vos tot Nederveen Cappel in de kohieren aangeslagen naar een in komen van 1.001 tot 1.300, D.J. van dei- Have naar een inkomen van 501 tot 700. In 1881 is dit respectievelijk 1.001 tot 1.200 en 601 tot 700. Bewaard gebleven brieven van de hand van H.A. de Vos tot Nederveen Cappel uit 1875 en 1879 geven ons de mogelijkheid van een grafolo- gische analyse. Hieruit citeren we: 'Deze man verborg zijn agressiviteit zolang hij kon, maar agressief en afdwingend was hij, hetgeen samen hing met de behoefte de eerste viool te spelen. Manoevreersoepel tot compromissen komen was er niet bij. Qua aanpassing en omgangsgedrag was onderzochte te typeren als vertrouwenwek kend. welbespraakt, gedisciplineerd en geïnspi reerd. Een andere rol dan die van beslissingsbe voegde en 'alleenheerser' had hij niet kunnen

Zeeland | 1997 | | pagina 11