PRIJSCOURANT D. J. Van der HAVE, Kapelle bij Goes. Januari 1882. van der have 11 1882 aangeslagen naar hetzelfde inkomen als het jaar daarvoor: 1.001 tot 1.200. In de kolom beroep staat 'zonder'. Op 1 november 1882 vertrekt hij met zijn ge zin, dat in 1880 met een dochter was uitgebreid, naar Oosterhout, het jaar daarop naar Veenhuizen in Drenthe. Hier wordt hij, door de invloed van zijn zwager, minister van Justitie prof. mr. A.E.J. Modderman, adjunct-directeur van de Rijkswerk inrichting Veenhuizen. Het zal niet de eerste en enige keer geweest zijn dat hij zich heeft laten voorstaan op zijn afkomst en gebruik heeft ge maakt van zijn familiebetrekkingen. Het werd evenwel geen verhaal met een happy ending. Een citaat uit de handelingen van de Tweede Ka mer van 17 mei 1887: 'De minister van justitie verklaarde het ontslag aan de Vos en van Beest niet lichtvaardig te hebben gegeven. Uit een nauwkeurig, door een vertrouwd ambtenaar van zijn departement ingesteld onderzoek was geble ken, dat hij niet anders kon doen, dan hij han delde. Volmondig erkende hij, dat het verkeerd was, de Vos aan het hoofd van het eerste gesticht te stellen. Hij had zich als onder-directeur voor gesteld als zwager van minister Modderman en zoon van den president van den Hoogen Raad en bestemd om hoofd van het gesticht te worden. De Vos had een achterdochtig en leugenachtig karakter en liet zich door zijne driften leiden Later was Hendrik Anthony rentenier te Apel doorn. Hij leefde waarschijnlijk van zijn deel in de nalatenschap van zijn ouders en van zijn zus ter A.E.M. de Boer-de Vos tot Nedeiveen Cappel (overleden zonder kinderen na te laten) en van zijn oud-peetoom Hendrik Anthony Koymans, broer van zijn grootmoeder E.A. Graevestein-Koy- mans (ongehuwd te Parijs overleden, puissant rijke koopman, eerst te Londen, later te Parijs). Om met een positief geluid onze beschouwin gen over de compagnon van Daan van der Have te besluiten: hij hield zich bezig met de entomo logie en tekende heel goed vlinders. D.J. van der Have op eigen benen Wanneer het gezin De Vos tot Nederveen Cappel uit Kapelle vertrokken is en de woning aan de Biezelingsestraat in handen komt van notaris A. Gallis Merens, verhuist Daan van der Have (op 4 december 1882) naar de woning A 37 aan het Kerkplein, aan de oostzijde naast de pastorie. Hij komt daar in de kost bij de pas getrouwde Pieter Kosten en Catharina de Broekert". Naast de boomkwekerij, de handel in bomen en struiken en de tuinaanleg, krijgt vanaf 1882 ook de handel in gras- en klaverzaden volop aandacht. We kun nen dat opmaken uit de in januari van dat jaar uitgegeven 'Prijscourant der landbouwzaden van D.J. van der Have, Kapelle bij Goes'. DER ID IE 1ST VAN ALGEMEENE BEPALINGEN. De door mij in deze prijscourant aangeboden zaden, worden franco Goes, Zierikzee en Rotterdam geleverd, en verder voor re kening der bestellers verzonden. De emballage wordt zeer billyk berekend; de zakken worden tegen de in rekening gebrachte prijzen terug genomen, mits zij franco en ongeschonden mij worden toegezonden. De betaling der zaden geschiedt voor ultimo September bij persoonlijk bezoek of per wissel; zij die door mij niet bezocht worden, zend ik na einde September, een kwitantie of wissel ter betaling; en degene welke veertien dagen na de ontvangst der zaden betalen, ontvangen 3 pCt. korting. Met de meeste hoogachting en aanbeveling TJEd. dw. dienaar, D. J. TAN DER HAVE. Afb. 7: Voorpagina van de prijscourant der landbouwzaden van januari 1882. (raz, archief D.J. van cler Have b.v.). Op maatschappelijk en sociaal terrein is Daan van der Have iemand die ondanks zijn jeugdige leeftijd zijn plaats in de dorpsgemeenschap snel weet te vinden. Begin 1883 wordt hij benoemd als secretaris van de landbouwvereniging 'Voor uitgang is ons streven'. Eind 1883 heeft het be stuur van deze vereniging succes met haar stre ven om bij het station Kapelle een goederenloods te bouwen. Voor het bedrijfsleven in het dorp is dit van groot belang*™. In de zomer van 1883 stelt hij zich verkiesbaar voor een plaats in de ge meenteraad. In de herstemming wordt hij met één stem verschil door Samuel Wisse verslagen21. Ook het feit dat hij in 1884 van de kerkvoogden van de Hervormde Gemeente opdracht krijgt het nieuwe kerkepark te ontwerpen en in te richten, geeft aan dat hij in het dorp zowel persoonlijk als zakelijk geaccepteerd is. De jaren 1884 en 1885 zijn voor het jonge be drijf belangrijk, omdat dan de eerste onroerende goederen in eigendom worden verkregen. Op 1 oktober 1884 koopt Daan van der Have van Joh. Glerum, rentenier te Schore, een perceel grond ter grootte van 1.83-70 hectare aan de Goes- sestraatweg, even buiten de bebouwde kom22. De boomkwekerij kan hierdoor belangrijk worden uitgebreid. Het zal ook de plaats worden waar hij enkele jaren later in verband met zijn huwelijk

Zeeland | 1997 | | pagina 13