18 RUST-DAGHS VERMAECK Van de Velde werd in 1664 ook dit hoofdthema van die beweging - tezamen met de wezenlijke motieven van catechese en tucht - weer krachtig verwoord. Van de Velde wist zich als Zeeuws vroomheids bevorderaar eenn schakel in de landelijke, al thans interprovinciale keten van de Nadere Refor matie. Hij koos de zijde van zijn talrijke geestverwanten te Utrecht, met wie hij kennelijk in nauw contact was blijven staan. Citeerde hij in zijn Bedenckelicke t'Samen-Spraecke de Hol landse nadere reformatoren J. Borstius, F. Ridde- rus en P. de Witte, nu kan aan dit rijtje Simonides worden toegevoegd. Voor Van cle Velde is er één groot voorbeeld uit het verleden, waarnaar hij steeds teruggrijpt: Teellinck. Rust-daghs Vermaeck leert dat hij be halve de geestelijke vader van de Nadere Refor matie de persoon en het werk van Udemans waardeert. Beiden waren Zeeuw, maar hun in vloed was allerminst tot die provincie beperkt, zo merkt hij op. Blijkbaar ziet hij beiden aan het be gin van de nationale beweging der Nadere Reformatie staan. Zeeland was in de eerste helft van de Gouden Eeuw minder geïsoleerd dan velen denken en heeft meer invloed op andere provincies uitgeoefend dan de meeste Zeeuwen weten! Beknopte literatuuropgave Deze bijdrage is een soort vervolg op een artikel dat eerder in dit tijdschrift verscheen: W.J. op 't Hof, 'Abraham van de Velde als auteur van Be denckelicke t'Samen-Spraecke raeckende De gele- gentheydt deses Tijts; ende Van de Kennisse Gods (d664)'. In: Zeeland 2 (1993) 85-90. De in de tekst genoemde pamflettencatalogus is. W.P.C. Knuttel, Catalogus van de pamfletten-ver zameling berustende in de Koninklijke Biblio theek. Negen delen. 's-Gravenhage 1889-1920. Er bestaat een dissertatie die de gereformeerde sabbatstrijd gedurende de zeventiende eeuw in de Nederlanden beschrijft: H.B. Visser, De ge schiedenis van den Sabbatsstrijd onder de gerefor meerden in de zeventiende eeuw. Utrecht 1939. Enkele jaren geleden is een studie verschenen waarin nieuwere gegevens over de sabbatstrijd in Zeeland tijdens de eerste decennia van de zeven tiende eeuw zijn verwerkt: W.J. op 't Hof, Voorbe reiding en bestrijding; De oudste gereformeerde piëtistische voorbereidingspreken tot het Avond maal en de eerste bestrijding van de Nadere Refor matie in druk. Kampen 1991, 59-161. Voor de Nadere Reformatie te Utrecht en de rol die de zondenregisters daarbij vervulde, zie men: F.A. van Lieburg, De Nadere Reformatie in Utrecht ten tijde van Voetius. Sporen in de gereformeerde kerkeraadsacta. Rotterdam 1989-

Zeeland | 1997 | | pagina 20