B< )S IN ZEELAND 23 Met de deels oudere landgoedbossen van de Manteling en de wegbeplantingen completeren ze voorlopig het landschapsbeeld op Walcheren. Net als op Walcheren zijn ook elders in de pro vincie bossen vooral in het kader van landinrich ting aangelegd, eerst bij de herinrichtingen na de watersnoodramp en daarna bij de ruilverkavelin gen. We zien daar dezelfde benadering als op Walcheren: de slechtste gronden vlak naast de in- f aakgeulen werden bebost (Schelphoek en het krekengebied Ouderkerke op Schouwen en Dui- veland, alsook Den Inkel op Zuicl-Beveland), aangevuld met dijk- en wegbeplanting en erfbe- p] anting. In de latere ruilverkavelingen kwamen er andere overwegingen bij die de locatie van de bossen en bosjes bepaalden, zoals de recreatieve functie van het dorpsbosje, dat onderdeel kan uit maken van het ommetje van de inwoners of tot spannende speelplek voor de jeugd kon dienen. Wanneer het bosje op goede grond wordt ge plant, zie je aan het groeitempo pas de geweldige mogelijkheden voor zeeklei-bossen. Vlak onder de kust spreken bij bosontwikke ling behalve de grondkwaliteit de wind en het zout natuurlijk een stevig woordje mee. Hoeveel invloed die twee factoren hebben, kun je goed zien wanneer je eens een ritje maakt, te beginnen bij Westkapelle en dan diagonaal het eiland over naar Veere. De beplanting is met hooguit een verschil van een paar jaar aangelegd, maar verge lijk eens de dwergboompjes aan het begin van de rit met de flinke exemplaren op het eind. Hebt u er de rit niet voor over, dan is het effect van wind en zout ook op microschaal van één enkele erf- 1 eplanting vlak onder de kust goed waar te ne men: de vaak wel twintig meter brede singel be gint vlak boven de grond en loopt dan schuin op tot de hoogte van het dak van de boerderij; de Afb. 8: Veerse Bos. Kampeerplaatsen in het bos zijn zeer geliegd. Foto: Staatsbosbeheer. Afb. 7: Veerse Bos. Een 40 jaar oud bos kan een gevarieerd en aangenaam beeld opleveren. Foto: Stasatsbosbeheer. toppen van de bomen zijn als het ware gescho ren door de zoute wind. Ook midden in de zo mer ontbreken meestal de blaadjes aan de bo venste twijgen. Een laatste gebied waar veel bos is aangelegd,

Zeeland | 1997 | | pagina 33