24 BOS IN ZEELAND Afb. 9: Kapelse Moer. De open poelgebieden hebben een grote cul tuurhistorische en land schappelijke waarde en hebben een belangrijke functie voor de natuur. Bos is hier niet op zijn plaats. Foto: Staatsbos beheer. is het Veerse Meer-gebied. Hier zijn zowel langs de oevers als op de eilandjes bossen ingeplant. Het bijzondere is, dat de inrichting van het ge hele gebied het werk van één ontwerper is, Nico de Jonge, destijds werkzaam bij Staatsbosbeheer. De bossen vormden belangrijke landschapstructu- rerende elementen in de totale ruimtelijke op bouw van het gebied. Bij de locatie en inrichting op detailniveau hebben de recreatieve en de na tuurfunctie duidelijk een rol gespeeld. Wat nu min of meer vanzelfsprekend is, was toen een baanbrekende visie. Het resultaat mag vandaag gezien worden. Hel multifunctionele bos Bij de plannen voor aanleg van nieuwe bossen in het kader van landinrichting is steeds meer reke ning gehouden met de verschillende functies die het bos kan vervullen, en zulks vervat in een meer integrale planning voor de verbetering van een hele streek. Het gaat daarbij bepaald niet meer alleen om landbouwkundige belangen met in de marge nog wat ongemak. Het bosbouwbe- leid is volwassen geworden, met een Bosbeleids- plan en provinciale bosnota's. Ook meer in het algemeen is het besef doorgedrongen dat het be ter is te werken aan kwaliteitverbetering van de verschillende functies en vormen van grondge bruik, zo mogelijk in dier voege dat functies el kaar versterken. Bij een dergelijke aanpak heeft een streek meer - en duurzamer - belang dan bij korte-termijnafwegingen waarin het recht van de sterkste of de waan van de dag doorslaggevend is. Zo staan de nieuw geplande bossen in de her inrichting van Walcheren en van de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen in een geheel andere context. Hier is veel meer gekeken naar de func ties die deze bossen moeten vervullen op het ge bied van recreatie, natuur, houtproductie en land schapstructurering. Uit ervaring weet ik dat dit soort processen niet van een leien dakje gaan en veel inzet en onderling vertrouwen van alle be trokkenen vragen. Het gaat niet om argumenten of centen alleen. Wanneer je aan iemand z'n grond komt, kom je aan z'n ziel. Daar moet be grip voor bestaan, alle ratio van planvorming ten spijt. Kijken we wat nader naar de verschillende functies van bos en hoe die uitpakken voor het Zeeuwse, dan ontstaat het volgende beeld: Aan de kust zal er volgens de Provinciale Bos- nota zo'n duizend hectare bos bij komen. Vooral in de kustzone springen de recreatieve en de landschapsstructurerende functies in het oog. Bossen dragen, mits goed gelegen, bij aan de aantrekkelijkheid van het landschap voor bewo ners en toeristen. De uitbreiding van bossen geeft ook een impuls aan de verlenging van het recre atieseizoen. Daarmee is bos, afgezien van de houtproductie, een economische factor. Om een voorbeeld te noemen: jaarlijks worden een mil joen bezoeken aan de Manteling gebracht. Dit geeft aan hoe belangrijk een aantrekkelijk bos kan zijn, onder meer voor de recreatieve opvang op dagen dat strandbezoek niet in de rede ligt. Bosaanleg in het kader van landinrichting zal aan de orde blijven. Wel streeft de overheid er naar om grotere eenheden aan te leggen. Dit is zowel voor het bedrijfsmatig beheer van het bos als voor het vervullen van de verschillende func ties beter. Een en ander geldt bij voorbeeld voor de Braakmanregio/Kanaalzone en voor de moge lijk aan te leggen Sloerandbossen. In het laatste geval hebben de bossen een zekere afscher mende functie tussen het dorp Borssele en het industrieterrein. In Zeeland is er enige animo

Zeeland | 1997 | | pagina 34