SIGNALEMENTEN 36 Truus Wight, Van Toeten en Blazen; Harmonieën, fanfares en brassbands op Walcheren. Vlissingen 1996. 191 bladzijden, rijk geïllustreerd (zwart wit). Prijs: 39,95. isbn 90-72838-14-9. Met de muziek mee. Wie heeft niet eens stilge staan bij de klanken van de harmonie of in een optocht de fanfare met haar blinkende instrumen ten en trotse vaandel bewonderd? Wie verwacht op eenzelfde manier door dit boek te worden meegesleept, komt helaas bedrogen uit. Walche ren kent een groot aantal amateur-muziekvereni gingen, waarvan sommige dit jaar een belangrijk jubileum vieren. Voor Truus Wight was dit de aanleiding deze verenigingen in kaart te brengen en zoveel mogelijk gegevens over hun bestaan bijeen te brengen. Drieëndertig Walcherse verenigingen passeren - chronologisch geordend naar hun jaar van op richting - de revue. Vele bestaan al sinds de ne gentiende eeuw en kennen een respectabele ge schiedenis. Aan elke vereniging is een hoofdstuk gewijd, waarin steeds na een korte historische in leiding over de stad of het dorp op het be treffende muziekgezelschap wordt ingegaan. Hier wreekt zich de gekozen chronologische indeling, daar diverse plaatsen in de loop der tijden meer dere verenigingen herbergden. Gelukkig biedt een register achter in het boek de lezer soelaas. In elk hoofdstuk zijn - voor zover bekend - gegevens over de oprichting, de financiën, de aanschaf van kleding en instrumenten, de locaties waar men oefende, alsmede de perikelen in de verschillende perioden van bestaan opgenomen. Hoogte- en dieptepunten, teloorgang en weder oprichting, gegevens over optredens op markten en tijdens concoursen en optochten passeren in hoog tempo de revue. Van sommige verenigin gen is weinig bekend, van andere is zoveel mate riaal voorhanden dat in de beschikbare ruimte al les slechts zeer summier aan bod kan komen. Juist hier wordt de nieuwsgierige lezer teleurge steld. Niet alleen komt de overvloed aan gege vens de leesbaarheid van het boek niet ten goede, ook zou men over bepaalde nu slechts terloops aangeroerde zaken meer willen weten. De commoties in Westkapelle rond de weigering van dirigent Dieleman om in het café te oefenen of de problemen rond de invoering van het in Amerikaanse stijl spelen bij het Middelburgse Ju- liana-korps verdienen bij voorbeeld meer aan dacht. De muziekkeuze van de Walcherse vereni gingen komt sowieso slechts mondjesmaat aan bod. Het volledig ontbreken van bronnen- en li teratuuroverzichten biedt de lezer ook weinig houvast voor nadere bestudering. Het aardigst zijn de persoonlijke herinneringen. Talrijke anecdotes over dirigenten, optredens en calamiteiten zijn in dit boek te vinden. De be schrijvingen van de perikelen die tochten naar concoursen aan de overkant bij voorbeeld met zich meebrachten, geven een heel menselijk beeld van het Walchers muziekleven. De gekozen opzet per vereniging maakt het de lezer echter lastig de grote lijnen te onderscheiden. De auteur heeft geen enkele poging gedaan de Walcherse verenigingen onderling te vergelijken en de bij eengebrachte gegevens verder uit te werken. Het instrumentarium en de muziekkeuze, de houding ten opzichte van het opnemen van vrouwen in de diverse gezelschappen, de verschillende maat schappelijke groeperingen waaruit de verenigin gen voortkwamen - dit alles zijn punten die wel iswaar verspreid door het boek ter sprake komen, maar waaraan geen verdere aandacht is besteed. Van Toeten en Blazen is eerder een bun deling van verenigingsgedenkschriften dan een boek over de ontwikkeling van de Walcherse amateur-muziekverenigingen. Al met al zullen degenen die betrokken zijn geweest bij het reilen en zeilen van de besproken verenigingen in dit boek ongetwijfeld iets van hun gading vinden. Bij hen zullen tijdens het le zen de herinneringen bovenkomen en velen zul len bij het bekijken van de vele foto's de vreugde der herkenning smaken. Buitenstaanders zullen het wellicht wat teleurgesteld terzijde leggen en met onbeantwoorde vragen blijven zitten. C.E. Zonnevylle-Heyning Jan Peter van Baurscheit de jonge, architect, 1699-1768. Lira Elegans, Jaarboek Liers Genoot schap voor Geschiedenis 4, 1994. 382 Bladzijden, 121 zwart-wit-foto's, uitvoerig notenapparaat. Prijs: 850 bef, exclusief verzendkosten. Liers Ge nootschap voor Geschiedenis vzw, Pompstraat 2, B-2500 Lier. Het leeuwedeel van dit geheel aan de Antwerpse beeldhouwer en bouwmeester Jan Peter van Baurscheit gewijde jaarboek wordt in beslag ge nomen door een monografie van Frans Bau- douin. De laatste vijftien pagina's behelzen een artikel van Anne-Marie de Bruyn over Van Baur scheit en het stadhuis van Lier. Baudouin, die reeds sinds 1942 bezig is het oeuvre van Van Baurscheit in kaart te brengen, heeft ter gelegen heid van de 250ste verjaardag van het stadhuis van Lier eindelijk de mogelijkheid gekregen zijn omvangrijke kennis over deze kunstenaar op pa pier te zetten. Hij beperkt zich hierbij tot Van Baurscheits werkzaamheden als architect, die,

Zeeland | 1997 | | pagina 46