38 signalementen komt het niet; daarvoor is de behandelde periode te kort en ook te dichtbij. Maar op veel plaatsen komt de botsing tussen traditie en vooruitgang duidelijk naar voren. Tholen is altijd een gebied met een sterke traditie geweest. Het oude werd er lang bewaard, zoals het krammatten en peilen met de hand. Dit gevoel voor traditie heeft er ook toe geleid dat het landschap ondanks oorlogsi nundatie en ramp zo goed bewaard gebleven is. In de weergegeven discussies zien we ook de mensen met hun emoties naar voren komen. Dit is vooral het geval in het boeiende hoofdstuk 'So ciale omstandigheden', dat ook nog wat verder terugblikt. De behandelde stof zal niet iedereen kunnen boeien. Het boek zal vooral interessant zijn voor allen die direct of indirect bij het korte leven van het waterschap betrokken zijn geweest. Maar het zal zeker vaak als naslagwerk uit de kast gehaald worden door allen die zich in de toekomst met de geschiedenis van Tholen en van het Zeeuwse waterschapsbestel, zowel in technische als in be stuurlijke zin, zullen bezighouden; zij zullen er veel interessant materiaal in vinden. Het boek is degelijk uitgevoerd; alleen jammer dat de kleurenfoto's zo slecht zijn: onscherp en miskleurig. We zien met belangstelling uit naar Hannie Kools volgende productie. A.J. Beenhakker Winant Halfwerk, Natuur in Zeeland. Tussen zee en zoom. Goes 1996. 144 blz., met ruim 250 af beeldingen in kleur, kaarten en literatuurlijst. Prijs: 49,90. Gedurende de laatste twintig jaar is de natuur in Zeeland uitgebreid geïnventariseerd. Flora en fauna, zowel te land als in het water, werden ge detailleerd in kaart gebracht, waarbij ook veel aandacht werd besteed aan het abiotisch milieu, dat de grondslag voor de planten- en dierenwe reld vormt. Een en ander werd vastgelegd in een groot aantal rapporten van de Provincie, Rijkswa terstaat, het Delta-Instituut (tegenwoordig nioo- cemo - dat went nooit), Het Zeeuwse Landschap en vele vrijwilligers. Deze rapporten zijn over het algemeen weinig toegankelijk voor het grote pu bliek. Daarom is bij de Provincie het idee gere zen om het vele materiaal te bewerken tot een al gemene beschrijving van de natuur in Zeeland. Onder toezicht van een redactiecommissie van provinciale ambtenaren heeft Winant Halfwerk deze niet geringe taak volbracht. Het boek begint met een korte geschiedenis van het landschap van Zeeland, van de Romeinse tijd tot de ruilverkavelingen en de Deltawerken. Daarna worden de verschillende landschapstypen beschreven, achtereenvolgens zee en strand, de duinen, de getijdenstromen, de voormalige, nu stagnante zeearmen, de polders en het oude (pleistocene) land. Ten slotte volgen enkele korte hoofdstukken over kleine landschapselementen en over de natuur in stad en dorp. Daarbij is steeds gestreefd naar een integrale beschrijving, waarbij fysiek milieu, flora en fauna in onderling verband worden behandeld. Deze beschrijving levert een schat aan informa tie op. Uitgebreid worden de vele voorkomende soorten behandeld, waarbij ook wordt aangege ven waarom ze juist daar voorkomen. Zoals uit de inhoudsopgave blijkt, zijn de landschapstypen als het ware van buiten naar binnen, van het meest natuurlijke milieu naar het meest geculti veerde landschap toe, beschreven. Daarbij krij gen de natte milieus verreweg de meeste aan dacht: de wateren, de inlagen en de kreken. Vanuit het standpunt van de bioloog is dat ook vanzelfsprekend: juist de natte milieus vormen de karakteristieke rijkdom van de Zeeuwse natuur. Voor de gemiddelde leek ligt het waarschijnlijk wat anders; die bekijkt de natuur vanuit zijn huis ('buiten is dichtbij') en kijkt allereerst naar de planten- en dierenwereld langs dijken en bermen en in de weilanden. Wanneer die in het boek aan de orde komen, zijn we bladzijde 100 al gepas seerd. Zoals gezegd, staat het boek boordevol zeer in teressante informatie. Het draagt echter wel de kenmerken van een compilatiewerk: een opsom ming van gegevens, nuchter en zakelijk. Een be vlogen schrijver is Halfwerk niet; hier is geen J.P. Thijsse of Wim Wolff aan het woord. Maar het is goed dat er na lange tijd weer eens een samen hangend boek over de Zeeuwse natuur is ver schenen, dat bovendien goed gedocumenteerd en up to date is. De vele illustraties dragen zeker bij tot de waarde van het boek. De kleurenfoto's zijn af komstig van vele fotografen. Het is wel jammer dat een gedetailleerde verantwoording van de fo to's ontbreekt; men zou wel graag willen weten wie welke foto heeft gemaakt. De aquarellen van vogels en insecten zijn van de bekende specialist Adri Karman. Hoe goed ze zijn, kunnen we zien als we ze direct met een foto kunnen vergelijken, zoals het paapje op bladzijde 33- De landschaps aquarellen, van de hand van Erik van Ommen, roepen herinneringen aan de Verkade-albums op. Zowel bij de foto's als bij de aquarellen vallen de heldere kleuren op. Voor mijn gevoel is de Zeeuwse natuur een beetje bruin en slikkerig, maar op die plaatjes is het altijd mooi weer. Het boek is uitstekend verzorgd. Het is een goed idee geweest om de mooie en zeer spre kende hoogtekaart van Zeeland op te nemen. Al leen het krekenkaartje op bladzijde 97 is mislukt; de kreken zijn nauwelijks of niet te zien. In het literatuuroverzicht mis ik de paddenstoeleninven-

Zeeland | 1997 | | pagina 48