2 DE SCHELDE l-'WlfffSjP'*™ Afb. 1: Marinewerf te Vlissingen, later overgenomen door de Schelde. Stedelijk Museum Vlissingen. tot gekwalificeerd werkman geschoold te wor den. Reeds bij de start werd de onderneming met de huisvestingsproblematiek geconfronteerd. De eer ste werklieden waren afkomstig van de werf van A. Smit te Slikkerveer en zij moesten, samen met enkele anderen, worden gehuisvest. Om aan de vraag naar huisvesting te voldoen, werden er in De Prinsentuin tien dubbele arbeiderswoningen gehuurd. Op het terrein van de werf (zijde Wal- straat) werden vijftien arbeiders- en bazenwonin- gen neergezet; kosten: 15.000. In 1882 werd bij het gemeentebestuur een plan voor de bouw van 91 woningen bij het Arsenaal ingediend. Besloten werd, in eigen beheer en voor eigen rekening aan de Bankert- en Evertsenstraat 84 woningen met één verdieping te bouwen (in de volksmond de tachtig plagen genoemd). De bouwkosten be droegen 89-000. De huur van het kleinste type bedroeg 1,50, later 2. Voor een woning met bijkeuken gold een prijs van 2,50. De huur werd ingehouden op het loon. De totale huurop brengst op jaarbasis bedroeg in 1884 en volgende jaren 6270 en werd in de boekhouding op de grootboekrekening huur gebouwen en erven ge boekt. De woningen stonden als luxueus bekend. Eenenzeventig woningen werden zonder bijkeu ken en dertien woningen met bijkeuken ge bouwd. Reden van deze bouwactiviteit was on der meer, te voldoen aan de belangrijkste voor waarden voor een zindelijk en gezond leven. De erfpachtgronden waarop deze woningen werden gebouwd kwamen in 1883 voor een bedrag van 5.326,40 in eigendom van De Schelde. In 1887 besloot de directie met het oog op betere leefom standigheden deze woningen op het waterlei dingnet aan te sluiten. De kosten hiervan bedroe gen 989,67. Reeds in 1882 had het bedrijf 5000 beschikbaar gesteld voor de aanleg van een duinwaterleiding die Vlissingen van zuiver drinkwater moest voorzien. Sociale outillage als bindmiddel Ondanks bovengenoemde voorzieningen werd het beleid van De Schelde steeds paternalistischer en autocratischer. Bovendien trachtte de leiding de sociale controle en de individuele zelfcontrole van haar werknemers op te voeren. De nadruk kwam te liggen op het een door Tönnies omschreven begrip 'Gemeinschaft', wat tot uitdrukking kwam in wijzigingen in het Zie ken- en ondersteuningsfonds, het instellen van ëen spaarkas, het scholingsaanbod, het uitbetalen van gratificaties bij jubilea, het werken aan het

Zeeland | 1997 | | pagina 4