DE SCHELDE 5 Afb. 3: Overzicht van het Scheldecomplex in 1969. Het halfronde ge bouw op de voorgrond is de uit 1880 daterende smederij, de lange loods links is de oude machi nefabriek met ketelma kerij. Fotoarchief Schel- degroep, nr. 6864 (luchtfoto Dick Lemcke). Vanaf het directoraat van mr. J, Smit (1899— 1931) werd getracht de solvabiliteitspositie van het bedrijf te verbeteren. In allerlei fondsen werd een behoorlijk reservekapitaal opgebouwd. Vooral de omvang van de reserve voor ongeval len is opvallend groot: bedroeg de reserve voor ongevallen in 1909 nog 17.000, in 1916 was deze gegroeid tot 137.000! De wijze waarop De Schelde het onderne mingsbeleid in de pioniersfase gestalte gaf, kan vanwege het bevoogdende en beschermende ka rakter paternalistisch worden genoemd. De so ciale outillage werd overwegend bepaald door de arbeidspolitiek, c.q. het bedrijfsbelang. Externe, minder bedrijfsgebonden factoren hebben enige invloed op de ontwikkeling van de sociale outil lage gehad. Een treffend voorbeeld hiervan was de medische zorg. Enerzijds lag in de beperking van het eigen risico duidelijk een belang van het bedrijf, anderzijds werd het bedrijf, dat een groot aantal werknemers telde, door de verplichtingen van Ongevallenwet als het ware aangespoord om ter beperking van de financiële verplichtingen eigen voorzieningen te creëren. De Schelde heeft Vlissingen veel rijkdom en welvaart gebracht. De sociale politiek van het be drijf werd vooral bepaald door het bedrijfsbelang. Op de tweede plaats kwam de filantropie. Niet alleen bij De Schelde, maar ook bij Philips, Bayer en Hoogovens bleek de sociale pretentie van het bedrijf ongeloofwaardig te zijn wanneer de on derneming geen stabiele werkgelegenheid en een gezonde economische ontwikkeling kon garande ren. Literatuur en gebruikte bronnen Archief Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. Gemeentearchief Vlissingen (Vereeniging ter Ver betering van de Volkshuisvesting). Altena, B. Een broeinest der anarchie; arbeiders, arbeidersbeweging en maatschappelijke ontwikke ling. Vlissingen 1875-1929 (1940). Amsterdam 1989. Iterson, A. Vader, Raadgever en Beschermer; Pe trus Regout en zijn arbeiders 1834—1870. 1992. Kok de, G.A. De Koninklijke Weg; Honderd jaar geschiedenis van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen 1875-1975Middelburg 1975. Kraker de. Leo. Sociale ondernemers in Neder land. Verslag doctoraal werkcollege Rijksuniversi teit Utrecht. Leenknegt, J.P. Het verwerven van kapitaal; de fi nanciering van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen (1875-1900). Doctoraal scriptie Rijl?suniversiteit Utrecht 1988 (scriptie reeks Commissie Regionale Geschiedbeoefening Zeeland). Stoop, S. De sociale fabriek; sociale politiek bij Phi lips Eindhoven, Bayer Leverkussen en Hoogovens LJmuiden. Leiden/Antwerpen 1992. Tönnies, F. Community an Society. Harper 1963- Tabbers, H. en H. Sepers. De Schelde. Middelburg 1984.

Zeeland | 1997 | | pagina 7