VAN DER HAVE 7 huis was bij een directeur, samen met een Franse en twee Duitse jongens. Zijn studie daar schijnt goed te verlopen. Het is niet waarschijnlijk dat hij in een bepaalde richting afgestudeerd is. Bij zijn huwelijk gaf hij op econoom te zijn; wanneer hij in 1875 in het bevolkingsregister van Wemeldinge wordt ingeschreven, is hij agronomist (weten schappelijk geschoold landbouwer)'. Op 24 oktober 1871 wordt hij als H.A. de Vos in het bevolkingsregister van Goes ingeschreven, van waar hij op 17 juli 1872 naar Kapelle vertrekt5. Wat hij gedurende zijn verblijf in Goes doet, is niet duidelijk. Ook zijn inschrijving in het bevolkingsregister van de gemeente Kapelle vindt plaats onder de naam De Vos. Hij neemt er zijn intrek in de herberg Het Groenewoud, bewoond door de herbergier Marinus de Dreu en zijn echt genote Janna van Maris6. Vanaf 1873 - hij wordt dan opgenomen in het kohier der belasting op de honden - komen we hem verder altijd tegen als De Vos tot Nederveen Cappel7. Waarschijnlijk houdt de komst van Hendrik An thony naar Kapelle verband met het bovenge noemde huwelijk van zijn zuster Henriëtte J.W. met de ontvanger en secretaris van Kapelle J.J.C.R. van der Bilt en haar hiermede gepaard gaande vestiging in Kapelle op 30 augustus 1872. Wij hebben geen informatie over zijn activiteiten gedurende de eerstvolgende jaren. Hij komt niet voor in de kohieren op de hoofdelijke omslag, zodat we kunnen aannemen dat hij op zijn hoogst een gering zelfstandig inkomen heeft ge had. Wemeldingse periode Op 6 mei 1874 vindt in opdracht van de kerk voogden der Hervormde Gemeente te Wemel dinge in het gemeentehuis aldaar voor een ter mijn van veertien jaar (twee normale pachttermijnen) de openbare verpachting van de Kerke- of Stelhoeve plaats. De nieuwe pacht zal ingaan met de oogst 1874 en de pacht van de ge bouwen zal ingaan op 3 maart 1875. De pacht wordt toegewezen aan 'den heer Hendrik Antoni de Vos tot Nederveen Cappel, particulier wo nende te Kapelle, als hoogsten en laatsten bieder, voor de som van 27,- per 0.39-24 ha, jaarlijks voor den hoop 3.108,14, hebbende zich tot bor gen daarvoor gesteld de heer J.J.C.R. van der Bilt, ontvanger en secretaris van de gemeente Kapelle en Adriaan Nijssen, gezworen van de Breede Wa tering, beiden woonachtig te Kapelle'". De nieuwe pachter betrekt de Stelhoeve in het voorjaar van 18759. Op 24 juni 1875 treedt hij in Den Haag in het huwelijk met Antoinette C.J. Be- ijerinck. Al tijdens het eerste jaar van de pacht ziet hij kans de kerkvoogdij ertoe te bewegen op de Stelhoeve een arbeiderswoning te bouwen. Afb. 2: Daniël Johannes van der Have op ongeveer twintig jarige leeftijd (raz, archief D.J. van der Have b.v.). De toelichting op de rekening van de kerkvoog den over 1875, eindigend met een 'kwaad slot' van 645,55, geeft aan: 'o.a. veroorzaakt door aanbouw van een arbeiderswoning op de Hof stede ad 1.012,18, terwijl het de pachter een verplichting oplegt van 70,— per jaar voor de overige 13 pachtjaren'. Verder krijgt de pachter toestemming om in de woning van de hofstede een aantal ingrijpende wijzigingen aan te bren gen. Een en ander wordt vastgelegd in een over eenkomst gedateerd 3 december 1875. Het verblijf van H.A. de Vos tot Nederveen Cappel in Wemeldinge lijkt niet erg succesvol te zijn geweest. De verstandhouding met de kerk voogdij verslechtert snel en alles wijst erop dat hij de pachttermijn van veertien jaar niet zal uitdie nen. Al uit zijn brief van 15 augustus 1875 spreekt een bepaalde irritatie: hij verzoekt 'ten derden male om een schuurladder, aangezien de schuur hoog is en ik geen ladder bezit waarmede ik boven in de schuur komen kan'. De pacht over 1875 betaalt hij op 3 april 1876, ruim een maand over tijd. Ook de volgende jaren blijft hij met zijn pachtbetaling nauwelijks of niet binnen de gestelde termijn. In 1877 ontstaat er een conflict over de onteigening van 1.17.70 hec tare grond in verband met de aanleg van een in-

Zeeland | 1997 | | pagina 9