68 KAPELLE Als gevolg van de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp van 1953 werden veel boom gaarden in Zeeland vernield. Ondertussen waren er nieuwe teelttechnieken en nieuwe technische mogelijkheden op fruitteeltgebied ontwikkeld. De fruitteler in Zeeland kon nu zijn boomgaard vol gens de modernste methoden inrichten met een nieuw type boom, de spil, een kleinere boom- vorm die gemakkelijk te verzorgen is, omdat de fruitplukker niet meer op een ladder hoeft te klimmen. Door mechanisatie zijn de werkzaam heden van een fruitteler wel vergemakkelijkt, maar zeker niet verminderd: wie kent niet de massale oproepen in de regionale kranten voor fruitplukkers in het najaar? Het plukken en ver pakken van fruit, maar ook de gewasbewerking - zoals snoeien en bespuiten tegen ziektes en pla gen - zorgen ervoor dat de fruitteler het gehele jaar door een dagvullende taak heeft! De invloed van de fruitteelt op het dagelijkse leven van de bevolking uit Kapelle en omstreken is altijd groot geweest. Zo werden de schooltijden aangepast aan de werkzaamheden in de fruitteelt. Zowel vrouwen als kinderen hielpen mee in het pluksei- zoen. Jongens die net van school waren, werden in de zomer als zogenaamde kezewachters (ker senbewakers) te werk gesteld; met ratels, trom petten en rammelend blik - kortom met alles wat lawaai maakt - liepen ze door de boomgaarden Afb. 3: Afbeelding uit 1910 van de moerbeiboom bij het voormalige Slot Ostende. In de winter van 1929 is deze boom doodgevroren. Afb. 4: Kersenpluk onder Wemeldinge, juli 1933- Foto: E. Sinke.

Zeeland | 1997 | | pagina 38