78 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN don uit de afzetting is vrijgekomen en kon wor den opgevist. Dit geldt ook voor de resten van de Choneziphius planirostris. Voor de auteur was het een aangename verras sing toen bij het bestuderen van de Cho- neziphius-resten in de collectie van het Genoot schap een tweede stuk fossiel rostrum van de Mesoplodon longirostris gevonden werd. Ook dit stuk was gedetermineerd als Choneziphius plani rostris. Het fossiel, afkomstig van de Wester- schelde (de exacte vindplaats is niet bekend), werd in januari 1935 door G.D. van Oosten opge vist en aan het Genootschap geschonken. Het stuk draagt registratienummer 1841 en is 407 mil limeter lang. Het incomplete fossiele rostrum in Amsterdam en dat in het bezit van het Genoot schap zijn de eerste resten van de Mesoplodon longirostris die in Nederland zijn aangetroffen. De auteur is dankbaar voor de geologische ge gevens die hij verkreeg van drs. W.E. Westerhoff (Rijks Geologische Dienst). Ook wil hij de be heerders van collecties met Choneziphius- en Mesoplodon-resten en de particuliere bezitters van fossiele resten van genoemde genera danken voor hun medewerking. Literatuur Abel, O. 'Les odontocètes de Boldérien (Miocène supérieur) d'Anvers'. Mémoires du Musée royal a"Histoire Naturelle de Belgique 3(2) (1905) 1-153. Cuvier, G. Recherches sur les ossemens fossiles, etc. Tome v, première partie. Dufour Ocagne, Paris Amsterdam, 1823. 1-405, 27 planches. Glaessner, M.F. 'A fossil beaked whale from Lakes Entrance, Victoria'. Proceedings of the royal Society of Victoria 58 (1947) 25-34. Weber, M. 'Ueber Choneziphius planirostris (G. Cuv.) aus der Westerschelde'. Sammlungen des geologischen Reichs-Museums Leiden (N.F.) 2(8) (1917) 309-313, 1 Bild. Whitmore, F.C., G.V. Morejohn en H.T. Mullens. 'Fossil beaked whales - Mesoplodon longirostris - dredged from the ocean bottom'. National Geographic Research 2(1) (1986) 47-56.

Zeeland | 1997 | | pagina 48