SIGNALEMENTEN 79 M. L. Barend-van Haeften, Op reis met de voc. De openhartige dagboeken van de zusters Lammens en Swellengrebel. Werken uitgegeven door de Lin- schoten-vereeniging xcv. Zutphen 1996. 179 blz. Met uitvoerig notenapparaat, bibliografie en index. 15 afbeeldingen. Prijs: 49,50. isbn 90 6011 958 4. De Linschoten-vereeniging, die sinds haar oprich ting bijna honderd reisverslagen heeft uitgegeven, heeft nu voor het eerst twee journalen van vrou welijke reizigers gepubliceerd. Het verslag dat de achttiende-eeuwse zusjes Swellengrebel tijdens hun tocht van Kaap de Goede Hoop naar Neder land bijhielden, was reeds lang bekend. Het dag boek van de Zeeuwse zusjes Lammens werd on langs pas ontdekt. Maria en Johanna Lammens, twee Vlissingse jongedames van 26 en 22 jaar oud, hebben op heel spontane en leesbare wijze de gebeurtenis sen beschreven aan boord van het voc-schip dat hen in 1736 naar Batavia voerde. Hun eerste da gen op de Adrighent waren niet gemakkelijk. Worstelend met zeeziekte en het verkrijgen van zeebenen, vroegen zij zich af of ze wel ooit 'soude konnen resolveren om weer na het vader- landt te gaan'. Naarmate de tijd echter vorderde en de weersomstandigheden verbeterden, nam hun belangstelling voor de reis en al het nieuwe toe. In hun journaal leest men over het eten aan boord en de verschillende vissen die men ving en op smakelijke wijze wist te bereiden - al ver minderden de in een haai aangetroffen mensen- resten hun eetlust enigszins! De problemen die zeeziekte en de enorme hitte rond de evenaar opleverden, de doorstane angsten bij zwaar weer en de bij tijd en wijle moeilijk uitvoerbare dage lijkse besognes, het onderling gekrakeel van de bemanning en de disciplinaire maatregelen die de kapitein moest nemen, al deze dingen zijn in hun notities te vinden. Daar tussendoor klinkt af en toe het heimwee naar Zeeland. Herinneringen aan de kermis van Arnemuiden, de Vlissingse vis markt en de Zierikzeeëse beschuitjes zorgden voor weemoedige bespiegelingen en verlangen naar de vertrouwde omgeving thuis. De opgewekte verbazing over al het nieuwe overheerst in dit journaal. Zelden werd zo'n men selijk beeld geschetst van de zes maanden du rende reis van Zeeland via Kaap de Goede Hoop - waar men enkele dagen op verhaal kwam - naar Batavia. Zelden ook werd zoveel aandacht aan de alledaagse details van het leven van vrou welijke opvarenden geschonken. Nautische bij zonderheden worden daarentegen grotendeels buiten beschouwing gelaten, al vermeldden de zusjes Lammens steeds trouw welke afstand die dag is afgelegd. Ook de bemanning van de Adri- ghem, die voor een groot deel van Zeeuwse af komst was, komt slechts sporadisch ter sprake. Hun reisverslag was duidelijk bedoeld als een persoonlijk document, geschreven om geliefden en bekenden deelgenoot te maken van alle erva ringen. Het tweede, eveneens persoonlijke journaal dat in dit boek is opgenomen, is van de hand van Helena en Johanna Swellengrebel. Zij keerden in 1751 naar het vaderland terug, en ook bij hen zijn het de kleine dagelijkse dingen die aan bod komen. Vooral de wijze waarop zij hun dagen doorbrachten, en de uitgebreide maaltijden waar bij verbazingwekkend gevarieerde schotels op ta fel kwamen, worden tot in de details beschreven. Men krijgt al lezende grote bewondering voor de kok, die in een kleine ruimte op een af en toe sterk slingerend schip culinaire hoogstandjes lijkt te hebben verricht! Op reis met de voc is een zeer leesbaar en boei end boek. Hoewel beide manuscripten integraal zijn overgenomen, ondervangen de annotaties van M.L. Barend-van Haeften de verwarring die de achttiende-eeuwse terminologie hier en daar veroorzaakt. Voorafgaand aan de twee journalen vindt men een algemene uiteenzetting over het leven aan boord en de rol van vrouwelijke opva renden op de schepen van de voc. Ook vindt men hier nadere informatie over de families Lam mens en Swellengrebel, waarvan in de bijlagen een stamboom is opgenomen. De gedetailleerde beschrijving van huis-, tuin- en keukenzaken in beide reisverslagen is niet alleen van groot be lang voor onze kennis van het achttiende-eeuwse leven aan boord, maar verschaft ons door de vaak geestige wijze waarop het een en ander met name door de zusjes Lammens beschreven wordt ook menig aangenaam leesuurtje. C.E. Zonnevylle-Heyning P.A. Henderikx, J.A. Lantsheer en A.C. Meijer (red.), Duizend jaar Walcheren. Over gelanden, heren en geschot, over binnen- en buitenwa ter. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, deel 8. Middelburg 1996. 227 blz. Rijk geïllustreerd. Prijs: 65,-. isbn 90 70534 23. (Uitverkocht.) Bij degenen die op Duizend jaar Walcheren heb ben ingeschreven, prijkt nu een prachtig boek werk in de boekenkast. Wie echter te lang heeft gewacht, vist achter het net, want het boek is reeds uitverkocht. De oorzaak daarvan ligt aan de geboden kwaliteit en de (te) lage prijs waartegen kon worden ingetekend.

Zeeland | 1997 | | pagina 49