HORTUS ZELANDIAE BIJ WESTHOVE: ONTWERP, BEHEER EN TOEKOMSTVERWACHTINGEN 91 Jan Willem Bosch Bestuur en directie van het Zeeuws Biologisch Museum hebben Bosch en Slabbers tuin- en land schapsarchitecten begin 1994 opdracht gegeven een ontwerp voor een heemtuin bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle te maken. De tuin is in het voorjaar van 1995 binnen de om- grachting van kasteel Westhove aangelegd. Aan de tuin grenst het uitgestrekte bos- en duingebied dat bekend staat als de manteling van Walcheren. Ongeveer gelijktijdig is het Engelse landschaps park aan de noordzijde van het kasteel gerestau reerd. Dit negentiende-eeuwse park is ingebed in het lanenstelsel van Westhove, dat uit de acht tiende eeuw dateert. Het gebied Westhove, be staande uit het landschapspark, het lanenstelsel met het bosgebied en het gebied binnen de gracht, vormt een historische eenheid. De afstem ming van de architectuur van de tuin op overig Westhove vormde een belangrijk uitgangspunt voor het programma van eisen. Bosch en Slab bers had in een eerder stadium in opdracht van Staatsbosbeheer het beheersplan voor de mante ling van Walcheren opgesteld. Het herstelplan voor het parkgebied Westhove vormt een onder deel van dit beheersplan. De opdracht van het Museum om een heemtuin binnen het grachten stelsel te ontwerpen bood bij uitstek de gelegen heid om een goede ruimtelijke afstemming van de verschillende gebiedsdelen van Westhove te bereiken. All). 1: Kasteel Westhove op de Zelandiae Descriptio (1550). Geschiedenis Kasteel Westhove wordt reeds in een oorkonde van Floris v uit 1277 genoemd. In de veertiende eeuw is Westhove een bekend lusthof van de ab ten van Middelburg. De Italiaan Guicciardini be schrijft in 1566 de tuinen van Westhove in lo vende bewoordingen. Gelet op de grote betekenis van de Italiaanse tuinkunst in die tijd is deze loftuiting veelzeggend. De eerste afbeelding van het gebied is ook me dio zestiende eeuw ontstaan: de 'Zelandiae De scriptio', ofwel het Panorama van Walcheren, in 1550 gemaakt door Antoon van de Wijngaarde'. Alleen het gebied rond Westhove vertoont op het panorama al kenmerken van formele tuinkunst. Een rechthoekige, met een muur of haag om zoomde tuin is zichtbaar. De tuin wordt aan beide zijden begrensd door een rij bomen. In het midden is een fontein zichtbaar. De overige be planting op het panorama laat geen stijlkenmer ken zien en is kenmerkend voor de eenvoudige (laat-)middeleeüwse boerentuin, die vooral prak tisch nut moest hebben als moestuin en brand hout moest leveren. De tuin bij Westhove is een van de vroegste voorbeelden van formele tuin kunst in Nederland, De volgende betrouwbare afbeelding van het gebied is de kaart van Hattinga uit 1750. Midden achttiende eeuw is het buitenwonen op Walche-

Zeeland | 1997 | | pagina 15