KEES PRONK, ZEEUWS SCHRIJVER VAN STREEKROMANS 139 G.G. Trimpe Burger-Mekking Streekromans en hun auteurs krijgen in de officiële literaire kritieken over het algemeen weinig aan dacht en waardering. Kees Pronk, een niet geboren doch wel getogen Zeeuw, schreef meestal over Zee land en Zeeuwenbij het land en de mensen voelde hij zich betrokken. Aandacht voor deze boeiende auteur is zeker op zijn plaats in het tijdschrift Zeeland. Veel dank ben ik verschuldigd aan mevrouw S. Pronk-Adriaanse voor haar mondeling verstrekte gegevens en voor het beschikbaar stellen van een door haar echtgenoot bijgehouden knipselboek.. Inleiding Cornells Pronk werd op 31 juli 1919 in Vlaardin- gen geboren in een gezin van zeevissers en kui pers. In 1939 leerde hij tijdens zijn militaire diensttijd Zeeland kennen. Hij trouwde met een Zeeuws meisje en ging in Yerseke wonen en werken, eerst als employé en vanaf januari 1957 als directeur van de n.v. Oesterkwekerij Een dracht'. Na de zeer strenge winter van 1962-1963, waarin zo goed als alle oesters doodvroren, za gen veel oesterkwekers geen kans om hun bedrijf voort te zetten. Kees Pronk had weinig keus; als directeur van een vennootschap moest hij zich neerleggen bij het besluit van de aandeelhouders: stoppen met het werk in de oesterteelt. De Een dracht handelde alleen in oesters, wat dit bedrijf kwetsbaarder maakte dan andere, die ook mos sels of kreeften verkochten. Bij de oesterramp ten gevolge van de strenge winter kwam nog de dreiging van de gevolgen van het Deltaplan, Afb. 1. Kees Pronk op on- geveer zeventig-jarige leef tijd. waarover veel onzekerheid bestond. Al met al ge noeg reden voor ondernemers om gebruik te ma ken van een overheidsregeling tot sanering. Kees Pronk geeft zich 22 juli 1963 op voor de opleiding tekenen l.o. bij de Rijks Pedagogische Academie te Middelburg, toen nog kweekschool genoemd. Na het behalen van de akte kan hij aan het werk op de christelijke mavo De Casem- brootschool te Goes, en wat later - hij heeft in middels een akte m.o. schoonschrijven behaald - ook op de Rijks Pedagogische Academie in Mid delburg. In 1983 neemt Pronk op een originele manier afscheid van de rpa: hij stelt een tentoonstelling van eigen werk samen. Hoewel hij met groot ple zier les heeft gegeven, vindt hij het heerlijk om vervroegd uit te treden. Met zijn hobby's schilde ren, schrijven en tuinieren zullen zijn dagen goed gevuld zijn. In het mededelingenblad van De Casembroot- school van juni 1983 schrijft Pronk dat hij via een

Zeeland | 1997 | | pagina 17