KUIPERS EN REDERS IN CRISISTIJD r Kees Pron kees pronk 145 Afb. 6. Het omslag van Ku ipers en reders in crisis tijd werd door Pronk zelf ontworpen. Vlaardingen geboren en heeft er zijn jeugd door gebracht. Het gezin van Jacob Storm staat cen traal in het boek: vader, moeder en vier kinderen. Het is crisistijd, begin jaren dertig. Het bestaan van de kuipers wordt bedreigd: de machinale kuiperijen hebben het handwerk van de 'droge kuiper' overgenomen, en het werk van de 'natte kuiper', het overpakken van de aangevoerde ha ring, is seizoenarbeid. Dat betekent dat buiten het haringseizoen bijna alle kuipers zijn aangewezen op de 'steun', zodat er dagelijks gestempeld moet worden en de armoede toeslaat. Het lijkt op het eerste gezicht een echt Vlaardings verhaal. Toch is het ook universeel. Zoon Maarten heeft als enige in het gezin een uio-diploma op zak, maar ook zonder kieskeurig te zijn kost het hem de grootste moeite aan werk te komen. Daarbij komt de nog vage dreiging van Hitler-Duitsland, de eerste tekenen van de jodenvervolging en het op komende socialisme. Op de laatste bladzijde wordt de Duitse inval aangekondigd als 'een on weer in het oosten des lands'. In Vlaardingen lijkt alles bij het oude te blijven. De arbeiders blijven arm, de beter gesitueerden zitten veelal in de ou derlingenbanken en in de top van de christelijke partijen of op kantoor bij het Maatschappelijk Hulpbetoon. De mensen verbinden daar echter geen consequenties aan. Een enkeling waagt het zich aan te sluiten bij de sdap, maar de meesten ploeteren en stempelen onverdroten door. Veel

Zeeland | 1997 | | pagina 27