150 SCHÜTZ was hij lid van de Maatschappij vw en van de Middelburgsche Kunstvereeniging. Ook was hij bestuurslid van de Vereeniging voor de Kunst en het Kunstmuseum te Middelburg en van De Kunstkring Het Zuiden te Vlissingen. Verder heeft het feit dat hij met groot enthousiasme veel leer lingen opleidde, in Zeeland inspirerend gewerkt. Zo gaf hij onder meer les aan Mies Elout-Drabbe en Gerard Grauss. Willem Schütz overleed in 1932 op achtenze- ventigjarige leeftijd in zijn huis te Middelburg. Over de jongste zoon Jan Frederik junior (afb. 3) is minder bekend. Hij werd geboren op 2 maart 1863. Evenals zijn oudere broer woonde hij tot 1888 in het ouderlijk huis. In Middelburg was hij achtereenvolgens werkzaam als schilder, kan toorbediende en schildersknecht. In 1888 huwde hij met Lucretia Johanna van den Burg (1864-1949). Twee jaar daarna vertrok hij met zijn gezin naar Vlissingen, waar hij jaren werk zaam was als commies bij de belastingen. Uit het huwelijk werden vier kinderen geboren, waarvan er twee op zeer jeugdige leeftijd overleden. Jan Frederik junior was de enige van de familie die nakomelingen had. Het schilderen, dat Jan Frederik jr. van jongs af regelmatig deed, zal hij ongetwijfeld van zijn va der geleerd hebben. Ook zijn broer Willem, die negen jaar ouder was, zal hem aanwijzingen ge geven hebben. Dit blijkt onder andere uit het feit dat hij ook zeegezichten maakte. Schilderen was voor hem een hobby, hij trad niet naar buiten als kunstenaar. Jan Frederik werd al vroeg hulpbe hoevend. Hij overleed op drieënzestigjarige leef tijd te Vlissingen. Afb. 3. Jan Frederik Schütz (1863-1926), omstreeks 1880. Foto: C. Hiemstra, particuliere collectie. Afb. 4. Jan F. Schütz sr., Schipbreuk, z.j., olieverf op doek, 101 x 132,5 cm., collectie Zeeuws Museum, Middelburg. Foto: R.A. van der Zwan.

Zeeland | 1997 | | pagina 32