SIGNALEMENTEN 161 Stichting Boerderijenonderzoek in het Land van Hulst (samenstelling), Boerderijen in het Land van Hulst; Beschrijving van de boerderijen met zijn bewoners in de gemeenten Hontenisse en Hulst. Drukkerij Duerinck, Hulst/Kloosterzande 1997. Gebonden, 930 blz., geïllustreerd. Met losse bijlage. Prijs:/ 85,- (bij voorintekening). Het auteurscollectief dat het boekwerk over de Hulster boerderijen heeft samengesteld, bestond uit een twintigtal onderzoekers. Deze groep stond tot 1994 onder de bezielende leiding van H. Nijenhuis (Terhole). Zijn wegvallen en het overlijden van nog twee andere leden heeft de auteurs echter niet ontmoedigd, en zo is het tita- nenwerk na acht jaar voltooid. Daartoe zijn vele archieven in Nederland en België bezocht, zijn massa's archivalia onderzocht en is er veel kaart- n fotomateriaal bekeken. Ook zijn vrijwel alle boerderijen bezocht om van de bewoners belang rijke informatie over de recente geschiedenis te erkrijgen. De behandeling van de polders begint op blz. 58. Daatvóór zijn hoofdstukken over uiteenlo pende onderwerpen opgenomen. Enkele bijdra gen gaan over het voormalig goed van de abdij Ten Duinen en van Oranje-Nassau, een zeer in teressante bijdrage handelt over de tegels in be paalde boerenhuizen en ook over de meestoven wordt geschreven. Met nogal wat kaartjes op olaatsen waar zij naar mijn smaak niet direct thuishoren, oogt het boek tot bladzijde 58 vrij rommelig van opzet. Ondanks het feit dat de kaarten wel scherp zijn afgedrukt, zijn de meeste toch te klein om enig detail te kunnen ontwaren i blz. 8), terwijl weer andere te groot en onscherp zijn (blz. 353-355). De boerderijen en hun bewoners worden per polder behandeld. Er is ook steeds een recon structiekaart per polder gemaakt (losse bijlage). De samenstellers volgen een vast schema. Eerst wordt in het kort de geschiedenis van de polder verhaald, daarna passeren de veldnamen de re vue en ten slotte de boerderijen. De boerderijen zijn genummerd. Eerst worden de huidige bewo ners/bedrijvers behandeld, daarna wordt terugge gaan in de geschiedenis. Waar mogelijk is een foto van de boerderij opgenomen. Het boek telt meer dan honderd luchtfoto's. Zo'n dertig boerderijen uit de Absdaalse polder worden behandeld. Tussen de opsomming van alle bewoners zit er vrij weinig echt leesbare tekst die de lezer iets over hun wel en wee ver telt. Van boerderij nr. 30 (blz. 74-75) kwam het echtpaar De Cock-Steijaert op tragische wijze om het leven, zo wordt opgemerkt, maar dat wordt niet toegelicht. Er staat een foto van een ander echtpaar bij. De foto van hun boerderij is zo te zien niet recent, en opnieuw moeten we maar ra den hoe het zit. Behalve twee foto's volgt er een opsomming van acht generaties bedrijvers van de boerderij tussen 1809 en heden. Gelet op de drooglegging van heel wat polders in de zeventiende eeuw en later, kan men zich afvragen of de samenstellers wel de onderste steen hebben bovengehaald om ook de oudste bewoners te achterhalen. Vermoedelijk wordt van vrijwel geen enkele polder een compleet beeld gegeven. Het verschil tussen bewoner-eigenaar en bewoner-pachter wordt in de meeste gevallen niet duidelijk. De losse bijlage met de per polder genummerde boerderijen ziet er erg onverzorgd uit. Wat is het belang van dit boek? Eigenlijk is het per boerderij geordend genealogisch naslagwerk, een genealogische databank, die tegenwoordig ook op andere wijze toegankelijk gemaakt zou kunnen worden. Het boek is uiteraard een suc ces, vooral bij de boerderijbewoners. De formule, die reeds voor Axel, Hoek, Terneuzen en Zaam- slag is toegepast, bewijst zich ook hier weer als een commercieel succes. Het boek is reeds uit verkocht en wordt momenteel herdrukt. Mijn kri tische opmerkingen, die erop neerkomen dat ik mij een boerderijboek geheel anders voorstel, mogen echter niet het zicht benemen op de kracht van dit boek: de massa gegevens die per gebied nu toegankelijk is geworden. Bovendien is er nu een groep amateuronderzoekers beschik baar, die wellicht met de door hen opgedane er varing een ander facet van de locale historie zou willen onderzoeken Adrie de Kraker Achiel Sturm, Van paarden naar paardenkrach ten; Boerenleven in West-Zeeuws-Vlaander en. Bij dragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws- Vlaanderen, nr. 25. Aardenburg 1997. 212 blz., rijk geïllustreerd, isbn 1381-9542. Prijs: 37,50. In dit boek wordt het boerenleven op het Zeeuws-Vlaamse platteland, vooral in het weste lijke deel, in beeld gebracht. De schrijver is ter dege vertrouwd met zijn onderwerp, want hij is zijn hele leven werkzaam geweest als landbou wer en heeft zowel de tijd voor de Tweede We reldoorlog als erna zeer intens beleefd. Het boek is thematisch van opzet en valt uit een in negen hoofdstukken. Na enkele inlei dende woorden beschrijft Sturm de gebouwen van zijn ouderlijke boerderij. Het is geen tech nisch verhaal; de auteur stipt kort aan waar de

Zeeland | 1997 | | pagina 43