zeeuwse boerkn 11 Afb. 3- Werkzaamheden op het bedrijf van A.H. de Milliano in West-Zeeuws- Vlaanderen, 1939 (Zeeuws Documentatiecentrum). landbouwwerktuigen, onderlinge verzekering van vee, de oprichting van fondsen tot verleenen van steun bij ziekte, armoede of aan weduwen of weezen. De politiek blijft buiten den bond'. Ook al werd de boerenbondsbeweging in Zee land via pater Van den Eisen en de bisschop van Breda voor een belangrijk deel geregisseerd van uit Noord-Brabant, de barrières binnen Zeeland waren kennelijk te groot voor een gemeenschap pelijk katholiek initiatief. Dat had niet alleen te maken met de onderlinge bereikbaarheid van de verschillende regio's, maar evenzeer met de uit eenlopende getalssterkte van de katholieken en de kracht van regionaal gevestigde familienetwer ken. Het citaat hierboven geeft overigens wel een juiste inschatting van de activiteiten die plaatselijk zouden gaan worden ontplooid. Qua organisato rische opzet en activiteiten kwamen de plaatse lijke boerenbonden in Zeeuws-Vlaanderen goed overeen met het model dat de ncb voor zijn plaatselijke afdelingen hanteerde. Dat moge blij ken uit de volgende, aan notulenboeken ont leende bloemlezing van activiteiten. De R.K. Boerenbond van Zeeuws-Vlaanderen, Oostelijk Deel, ontplooide onder meer de vol gende activiteiten: gezamenlijke aankoop van kunstmeststoffen via een aankoopcommissie (1904), het opstellen van modelcontract voor de levering van bieten (1904) en een pachtcontract (1907). Op het gebied van onderlinge verzekerin gen zocht de bond in 1911 aansluiting bij de ncb. De plaatselijke boerenbonden scoorden goed met de gezamenlijke aankoop van veevoeders en kunstmest, varkensverzekeringen, ongevallen- en dienstbodenverzekeringen. De Christelijke Bond van Zeeuws-Vlaanderen, Westelijk Deel, maakte zich sterk voor boeren leenbanken, verzorgde de aankoop van kunst mest en veevoeders voor de plaatselijke bonden (1904), richtte een Bond van Suikerbietenverbou wers op 1907) en ondersteunde de totstandko ming van een Coöperatieve Suikerfabriek te Sluis in 1912. Ondertussen hadden de plaatselijke bon den pakhuizen (Oostburg en IJzendijke 1914), rundveeverzekeringen (Eede en Oostburg 1906) en varkensfokverenigingen opgericht. In feite bleef de samenwerking vanuit het Zeeuwse met de ncb beperkt tot drie zaken: ver zekering als economische activiteit, uitwisseling van informatie via paters en priesters en ten slotte contacten via de Nederlandsche Boerenbond. In formele zin waren er geen bestuurlijke contacten tussen de twee katholieke regionale bonden in Zeeuws-Vlaanderen en de ncb of de zlm. 2. Zeeuwse klei met Brabants zancl: een godsdien stige band Aan het eind en na afloop van de Eerste Wereld oorlog speelde zich in Zeeland een boeiend schouwspel af, met als inzet de organisatie van de katholieke en christelijke Zeeuwse boeren. De zlm wilde de twee regionale bonden wel als auto nome eenheden opnemen. De ncb wilde zijn vleugels uitspreiden naar Zeeuws-Vlaanderen. De protestants-christelijke boeren zochten vanaf 1918 hun eigen weg. En ten slotte viel er vooral in Zeeuws-Vlaanderen een beweging waar te ne men in de richting van één katholieke bond voor geheel Zeeland. Op de achtergrond van deze or-

Zeeland | 1998 | | pagina 13