18 bleek! Afb. 2. Ingang van de fabriek aan de Korte Nieuwstraat te Utrecht (collectie j. Dirkse). jammer dat het met Mej. Bleeker is misgeloopen. Zy is toch wel zeer begaafd'". Met wat voor 'persoonlijke moeilijkheden' Ca roline te kampen had, is niet duidelijk. Ook zelf zwijgt ze erover in het krantenartikel uit 1954. Wel blijkt dat zij zich zeker bewust was van haar capaciteiten en dat zij geen belangstelling had voor een functie onder haar niveau12. Feit is, dat ze op een gegeven moment het heft in eigen handen nam en haar natuurkundig adviesbureau begon. Physisch adviesbureau en fabriek Anderhalf jaar na haar promotie, op 5 juni 1930, begon Caroline Bleeker haar 'Physisch Adviesbu reau', dat aan bedrijven en wetenschappelijke la boratoria adviezen gaf op het gebied van fysica en fysische instrumentatie. Dit wetenschappelijke adviesbureau - misschien wel het eerste in Ne derland - heeft de Utrechtse chemicus H.R. Kruyt beïnvloed bij de oprichting van de Nederland- sche centrale organisatie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek (tno) in 1932". In een brief aan ir. M.J. Schoen van 10 november 1968 schreef Caroline over het Physisch Ad viesbureau (later het idee overgenomen doo; Kruyt, die het tno oprichtte)'". In september van dat jaar gaf zij de aanzt voor een eigen fabriek, 'met één draaibankje er één boormachientje benevens een werk bank'" in een pand aan de Ferdinand Bolstraat ii Utrecht. Enige tijd later verhuisde de werkplaat: naar een aantal garageboxen aan de Laan vai Minsweerd. Flet bedrijf, dat aanvankelijk als toe leveringsbedrijf voor laboratoria werkte, met éér. jongen als werknemer, legde zich toe op de se rievervaardiging van wetenschappelijke appara ten, zoals galvanometers, precisieweerstanden er schuifweerstanden. In maart 1933 werd het fa briekje van de garageboxen overgebracht naar het pand Korte Nieuwstraat 13. In dat jaar kwair ook de eerste catalogus uit. Het ging goed me het bedrijf en al snel werd de ruimte te klein Naburige panden werden aangeworven: het bo venhuis Korte Nieuwstraat 13bis, Korte Nieuw straat 17 en Oude Gracht 194 (tegenwoordig een stripboekenwinkel), die via cle tuinen met elkaai verbonden waren. Zo ontstond een waar labyrint, dat nieuwe werknemers en bezoekers wel eens in verwarring kon brengen; zo liep één van de verbindingen tussen twee fabriekspanden via een kast en een smalle, meterslange gang. In 1936 werd het bedrijf een commanditaire vennootschap, met als vennoten onder meer dr. C.E. Bleeker en drs. G.J.D.J. Willemse, die voor dien op de fysische faculteit de belangrijke func tie van hoofdassistent van de Technische Dienst had vervuld. Het bedrijf had perspectief: een jaar later waren er reeds 25 werknemers in dienst. Caroline Bleeker was al jaren bevriend met prof. Frits Zernike (1888-1966) uit Groningen, die toen reeds beroemd was wegens zijn werk op het gebied van optica. Beïnvloed door en mei enige financiële steun van Zernike, besloot Lili in 1937 het bedrijf uit te breiden met een afdeling waar optische apparatuur werd geproduceerd - een novum voor ons land. In 1939 werd de commanditaire vennootschap ontbonden en zetten Caroline Bleeker en Gerard Willemse hun bedrijf voor gezamenlijke rekening voort onder de naam Nederlandse Optiek- en In strumentenfabriek Dr. C.E. Bleeker (nedoptifa). Het bedrijf werd hoe langer hoe bekender en kreeg door de uitstekende kwaliteit van de instru menten die er werden gemaakt zelfs internatio nale vermaardheid. De optische afdeling ontwik kelde zich eveneens snel tot een succes, en in 1939 werd begonnen met de productie van een serie van 6 x 24 prismakijkers voor het Neder landse leger. In en na de Tweede Wereldoorlog In mei 1940 werd Nederland door de Duitsers

Zeeland | 1998 | | pagina 20