BLEEKER 19 Afb. 3. De door de fabriek van Caroline Bleeker ont wikkelde 6 x 24 prisma- kijker (collectie G. van Ginkel). onder de voet gelopen, en ons land raakte be trokken bij de Tweede Wereldoorlog. Voor het bedrijf van Caroline Bleeker brak een moeilijke periode aan. De bestelling van de 6 x 24 kijkers kon niet worden afgemaakt, wat de eerste grote schadepost voor het bedrijf betekende. Vrijwel alle orders werden geannuleerd en bovendien raakte de fabriek wegens evacuaties totaal gedes organiseerd. Dank zij de hulp van de reeds ge noemde ir. M.J. Schoen, echtgenoot van Caroli ne's Middelburgse vriendin Adriana Keg, kon een deel van het personeel nog aan het werk gehou den worden: zij voerden reparaties uit en lever den stukwerk op bestelling16. De rest van het per soneel moest worden ontslagen. Het gevolg was: '...bij ziekte moet mejuffrouw Bleeker zelf inval len'17. Caroline Bleeker had een brede kring van we tenschappelijke contacten in binnen- en buiten land, ook in Duitsland, en hierin was zij zeker niet anti-Duits. Wel had ze een uitgesproken af keer van de nazi's en de Duitse bezetter. Ze gaf hier regelmatig op niet mis te verstane manier ui ting aan. Ook vertelde zij in de fabriek welk nieuws zij gehoord had op de (verboden) En gelse radio. In het gebouw aan de Korte Nieuw- straat zaten onderduikers verborgen, onder wie een joodse dame (Rosa Goudsmit), die aanvanke lijk als telefoniste op de fabriek werkte en later, na de oorlog, als medewerkster bij de optische afdeling. Begin september 1944 deed de Duitse Feldgen- darmerie een inval in het bedrijf. Vermoedelijk was verraad van één van de medewerkers in het spel. In dat verband werd zelfs een naam ge noemd. Gelukkig werd er geen belastend mate riaal gevonden, en Caroline Bleeker, die uitste kend Duits sprak, wist de invallers zo lang aan de praat te houden, dat de onderduikers zich via de tuin in veiligheid konden brengen. Caroline Blee ker en Gerard Willemse moesten mee voor ver hoor, maar werden nog diezelfde dag vrijgelaten. Voor alle zekerheid gaf Caroline daarop alle werknemers de opdracht weg te blijven. Kort daarna werden de gebouwen bijna volledig door de Duitsers en hun handlangers leeggeroofd. Ook de vader van Gerard Willemse werd door de Duitsers opgepakt. Op het moment van de in val was hij juist bezig met het produceren van il legaal drukwerk, iets waarop de doodstraf stond. Willemse Sr. werd gevangen gezet en op 15 sep tember 1944 in fort De Bilt vermoord. Caroline Bleeker en Gerard Willemse kregen het advies onder te duiken. In de verwarring na 'Dolle Dinsdag' (6 september 1944) raakten zij verzeild in Zeist. Op het plein bij de Evangelische Broedergemeente ontmoetten zij de echtgenote van een van hun werknemers, die ervoor zorgde dat zij onderdak vonden bij een aldaar wonende medicus. Aan deze dr. Van Dorp en zijn vrouw vertelden Lili en haar levensgezel dat hun fabriek kijkers aan het verzet had geleverd. Zolang er geen middelen uit de fabriek be schikbaar waren, betaalde Caroline Bleeker het salaris van haar personeel uit eigen zakls. Op 5 mei 1945, de dag van de capitulatie, riep ze het overgebleven personeel op, naar het bedrijf te komen om de fabriek schoon te maken, zodat zo

Zeeland | 1998 | | pagina 21