BI KEKER 21 studie over vrouwen met universitaire opleiding: 'Een aparte positie neemt dr. C.E. Bleeker in als directrice van een bedrijf, zowel omdat er nog maar enkele vrouwen als zodanig optreden als ook wegens de wetenschappelijke grondslag van dit bedrijf, waar instrumenten voor wetenschap pelijke doeleinden op het gebied van optiek en meetinstrumenten worden vervaardigd en aan wetenschappelijke instellingen in de hele wereld geleverd worden24'. Bleeker en de fasecontrastmicroscoop De fabriek van Caroline Bleeker was het eerste bedrijf ter wereld dat complete fasecontrastmicro- scopen maakte. Dit was mogelijk door de nauwe samenwerking met de uitvinder van dit instru ment, de eerder genoemde Frits Zernike. Samen bezaten Bleeker en Zernike een octrooi op deze microscoop, dat in 1947 werd aangevraagd en in 1962 werd toegewezen. Toen Zernike in 1953 de Nobelprijs ontving voor zijn fasecontrastmicro scoop, deelde de fabriek 'Bleeker', die de micro scopen maakte, in de eer. Het jaar 1953 was niet alleen in verband met de Nobelprijs van Zernike van belang voor Caro- ine's bedrijf. In november van dat jaar was het 25 jaar geleden dat zij was gepromoveerd. Het novembernummer van het bedrijfsblad De Loupe berichtte uitvoerig over haar huldiging door het personeel. Zo lezen we onder meer: 'Als die dag er niet geweest was, zou ons aller leven heel an ders gelopen zijn. Vandaar ook, dat wij Vrijdag, 6 November, met oprecht gevoelde trots onze gelukwensen aan Mej. Bleeker hebben aangebo den'25. Tijdens de toespraken bij deze huldiging kwam een aantal saillante kenmerken van het beleid van Caroline Bleeker aan de orde. Een van de sprekers merkte op: 'U behoort ongetwijfeld tot de vooruitstrevende vrouwen, die mede bevorderd hebben, dat de emancipatie der vrou wen in de huidige samenleving zo'n belangrijke plaats is gaan innemen'26. Een van de dames egde de nadruk op het feit, dat Mej. Bleeker op ruime schaal aan jonge vrouwen van allerlei graad van ontwikkeling de gelegenheid geeft, mee te werken in het bedrijf, dat Mej. Bleeker heeft weten op te bouwen, wat de verhouding Ier sexen een beetje in evenwicht brengt'27. Zelf zei zij in haar dankwoord, er geen verdienste in te zien een jubileum te vieren: 'Als je maar rustig wacht en lang genoeg leeft, dan komt het van zelf.' Verder hoopte zij dat te zijner tijd de verhouding man-vrouw in de fabriek zo ongeveer half om half zou zijn'28. Dat dit geen loze woor den waren, blijkt ook uit de stukken. Zo staat reeds in het jaarverslag van 1940-1941 dat in ons bedrijf steeds meer vrouwelijke krachten een plaats zullen vinden'29. Afb. 5. Caroline Bleeker (collectie G. van Ginkel). De laatste jaren De jaren 1960-1964 zijn jaren van uitersten. Er was erkenning op het hoogste niveau: koningin Juliana kwam op bezoek. Het bedrijf was echter economisch zwak geworden was. De bedrijfsre sultaten waren slecht. De marketing van het zeer hoogwaardige product kon wegens gebrek aan middelen niet professioneel worden aangepakt. Ook toonde Caroline Bleeker geen begrip voor de veranderende arbeidsverhoudingen en kon zij moeilijk overweg met vakbonden. Omdat zij sala risverhogingen voor het personeel tegenhield, werden haar specialisten weggekocht door an dere bedrijven, zoals Philips en Euratom. Er ontstond een gespannen relatie met de Raad van Commissarissen. Caroline gaf te kennen dat het werk haar ook fysiek te zwaar viel (ze was inmiddels de zestig gepasseerd). Na rijp beraad werd door de Commissarissen besloten Caroline Bleeker en Gerard Willemse op hun verzoek eer vol ontslag te verlenen als directeuren van de fa briek. Op 15 december 1963 werden de zakenre laties geïnformeerd en op 31 december 1963 traden de beide directeuren af. Om vijf uur 's middags verlieten zij de fabriek; alle opdrachten waren afgehandeld en er lag geen werk meer te wachten. De grondleggers van het bedrijf zouden

Zeeland | 1998 | | pagina 27