22 bleeker er nooit meer teruggekomen. Wel bezocht Lili af en toe nog recepties van oud-werknemers. Uit brieven die klanten van de fabriek stuurden naar aanleiding van het afscheid van Caroline Bleeker en Gerard Willemse, blijkt hoezeer zij de de fabriek waardeerden. Zo staat in een brief van N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven te lezen 'dat wij ons heel moeilijk de Nederlandsche Optiek- en Instrumentenfabriek kunnen voorstel len zonder U beiden, die op deze onderneming toch een zo bijzonder persoonlijk stempel hebt gezet. Met veel genoegen denken wij terug aan de vele jaren, dat wij met U hebben mogen sa menwerken en spreken gaarne onze welge meende dank uit voor cle bijzondere wijze, waarop U als goede leverancier onze opdrachten hebt uitgevoerd'-10. Het werk in de fabriek werd voortgezet onder leiding van de heer A. Nolke, maar uiteindelijk werd het bedrijf overgenomen door de 'Oude Delft' uit Delft. Op 1 maart 1978 werd de fabriek in Zeist gesloten. Diverse oud-medewerkers von den een nieuwe werkkring bij de faculteit Na- tuur- en Sterrenkunde in Utrecht, waar men hun vakbekwaamheid hogelijk waardeert31. Ook de instrumenten die in de fabriek gemaakt waren, getuigden van grote kwaliteit. Zo worden de fa- secontrastmicroscopen die rond 1955 door de Universiteit Utrecht werden aangekocht ten be hoeve van de faculteit natuurkunde, tot op heden gebruikt worden op het microscopie-practicum en hebben ze bewezen volkomen student proof te zijn. Nadat zij zich uit de onderneming hadden te ruggetrokken, konden Caroline Bleeker en Ge rard Willemse zich eindelijk aan de hobbies wij den waarvoor zij tijdens hun werkzame leven nauwelijks tijd hadden gevonden. In 1980 over leed Willemse aan de gevolgen van een hart kwaal. Caroline overleefde haar levensgezel vijf jaar. In de laatste jaren van haar leven leed ze aan een ernstige vorm van de ziekte van Alzhei mer. Tragisch is dat bij haar begrafenis op 12 no vember 1985 geen woord gesproken werd over haar levenswerk: de fabriek. Op de Algemene Zeister Begraafplaats staat op het graf alleen de naam, de geboortedatum en de sterfdatum van Gerard Willemse. De naam van Caroline Bleeker, die in hetzelfde graf ligt, is niet vermeld. Caroline Bleeker Uit de beschikbare geschriften en de verhalen komt een duidelijk beeld naar voren van de fa briek en het werk van Caroline Bleeker. Wat haar persoon betreft, is het beeld veel vager. De me ningen spreken elkaar tegen: een 'dominante vrouw' die in het bedrijf 'duidelijk de baas was', iets waarin zij overigens niet verschilde van tijd genoten in een dergelijke positie. Ze kon mensen het bloed onder de nagels vandaan sarren. Haar 'Bukkums' (uiterst onaangename terechtwijzende gesprekken) waren berucht. Daartegenover staan uitlatingen als van haar opvolger, de heer Nolke. over haar houding tijdens de oorlog: 'principieel van het zuiverste goud', en uit het geciteerde krantenartikel blijkt dat werknemers met hun problemen goed bij haar terecht konden. In het bedrijf stond zij erop met juffrouw Blee ker te worden aangesproken, niet met doctor Bleeker32, en in het bedrijfsblad De Loupe begon zij een rubriek 'Van Vrouw tot Vrouw'. Maar dat betekende niet dat zij bereid was traditionele vrouwenbeelden op zichzelf toe te passen. Zij was de directeur van de fabriek en trad ook als zodanig op de voorgrond. Hoewel haar mededi recteur, Willemse, haar partner was, trouwde ze niet met hem. Waarom zij deze stap niet namen, zal wel voor altijd een vraag blijven. Caroline Bleeker heeft zich goed staande we ten te houden in een door mannen gedomi neerde tak van de maatschappij. Dat dit voor haar niet altijd eenvoudig moet zijn geweest, valt op te maken uit een passage in een brief die zij op 3 februari 1938 aan de toenmalige minister president H. Colijn schreef: 'Dat ik een vrouw ben heeft alles zeker niet gemakkelijker gemaakt, maar ik heb getracht op mijn wijze mee te helpen om geschoolde werkkrachten te vormen, die vreugde in hun arbeid hebben'33. Op woensdag 25 maart wordt in het Universiteits centrum de Uithof in Utrecht een gebouw voor het eerst naar een vrouw vernoemd; de instru mentmakerij van de Faculteit Natuurkunde wordt het 'Caroline Bleekergebouw'. Noten 1. Dit artikel is voornamelijk gebaseerd op infor matie die ik heb gekregen van dr. Gijs van Ginkel te Odijk, die ook royaal zijn manuscript, getiteld Dr. Caroline Emilie Bleeker en de Nederlandse Optiek en instrumentenfabriek Dr. C.E. Bleeker ter beschikking heeft gesteld. Inmiddels is dit in een beperkte oplage gepubliceerd: fylakra limi ted editions, Faculteit Natuur- en Sterrenkunde, Buys Ballot Laboratorium, Princetonplein 5, 3584 CC Utrecht. Tel. (030) 253 23 6l). Daarnaast ben ik dank verschuldigd aan mevrouw M.M. Smit- Miessen te Zeist, mevrouw Els van der Plasse (kosteres van de Evangelisch-Lutherse kerk) in Middelburg en Wytske Dijkstra (gemeente-archief Middelburg), voor de hulp die zij mij geboden hebben en de informatie die zij mij verstrekt heb ben.

Zeeland | 1998 | | pagina 28