28 hervorming 1567 betekende meteen ook het einde van de openlijke uitoefening van het calvinisme in Zee land. Op 22 april verliet de laatste Zeeuwse pre dikant, Jacob Baselis, zijn standplaats. Eerst de commissarissen van de regering te Brussel, vanaf eind 1567 Alva's Raad van Beroerten, namen de zuivering van de besturen en de vervolging van de schuldigen van de beroerten tijdens het Won derjaar pijnlijk rechtlijnig ter hand. Minstens 376 Zeeuwen zijn toen op de vlucht geslagen, de meesten naar Engeland, waar zij aansluiting zoch ten bij de vluchtelingengemeenten van Norwich en Great Yarmouth en in mindere mate die van Londen en Sandwich. Een enkeling sloot zich aan bij de watergeuzen. In Zeeland zelf ging de bevolking vanaf 1567 gebukt onder de landgangen van de geuzen en de overlast van de koninklijke verdedigingstroe pen. De katholieke kerk kon intussen haar cen trale plaats in de Zeeuwse samenleving volop herwinnen. De protestantse gemeenschappen waren gedecimeerd, maar niet helemaal verdwe nen. Zowel in doperse als in calvinistische vorm leefden ze voort als kleine clandestiene groepen. De rijke oogst aan feiten, data en personalia die de voorliggende studie heeft opgeleverd, wordt aan het eind van het boek overzichtelijk samengevat in een aantal bijlagen: een lijst van Zeeuwse protestantse martelaren, een grafiek van het aantal vervolgde nieuwgezinden, ledenlijsten van doperse en hervormde gemeenten en een prosopografie van alle gerepereerde nieuwgezin den (1520-1565 en 1566-1572). In het verhaal van de turbulente peripetieën van de Zeeuwse nieuwgezinden verliest dr. Rooze-Stouthamer nooit haar eigenlijke onder werp, de Reformatie als godsdienstig fenomeen, uit het oog. Haar studie brengt haar tot de con clusie dat het persoonlijke engagement jegens God, dus het religieuze aspect, de voornaamste drijfveer was van de protestanten. Wel erkent ze dat ook de politieke en sociaal-economische con text de mate van openheid tegenover de nieuwe leer heeft beïnvloed, en wel op vrij disparate wijze voor zover het om dopers of hervormden ging- Als er enige kritiek mag worden geformuleerd, dan betreft deze de vraag naar meer. Gezien het tamelijk grote aantal geestelijken, magistraten en leden van de intellectuele elite dat naar het protestantisme overging, zou het alleszins wense lijk zijn geweest de relatie tussen deze overgang en de intellectuele vorming van de Zeeuwse be volking in het algemeen en van de betrokkenen in het bijzonder te onderzoeken. Een terloopse vermelding van 'honderden Zeeuwse studenten' (p. 34) is nietszeggend. Zowel de Leuvense uni versiteitsmatrikels voor de periode 1485-1569 als bijvoorbeeld het prosopografisch overzicht van de Zeeuwse studenten aan de rechtenfaculteit van Orléans tussen 1444 en 1546 van de hand van Hilde De Ridder-Symoens en Cornelia Ridde- rikhoff staan ter beschikking. Met enige moeite kan men nog dieper graven. Zo wist Peter Stabel voor de verschillende stadjes in het Kwartier van Gent studentencijfers van niet minder dan 29 bui tenlandse universiteiten bijeen te brengen'. Onge twijfeld zou door gelijksoortig onderzoek met be trekking tot Zeeland de intellectuele component van de daar aanwezige godsdienstigheid en spiri tualiteit aanzienlijk beter kunnen worden vastge steld. En tot slot nog dit: de lezer mist enige toelich ting op de stand van het onderzoek waarmee de auteur bij het aanvatten van haar eigen studie ge confronteerd werd, alsmede een uitvoerige dui ding van de door haar geraadpleegde archief bronnen. Tot besluit grijp ik terug naar mijn inleiding, waar ik het al had over een 'mooi' boek. Hier mag zeker niet onvermeld blijven dat ook de uit gever daartoe heeft bijgedragen, namelijk door een verzorgde en in alle opzichten smaakvolle vormgeving. In mijn bibliotheek neemt Hervor ming in Zeeland van dr. C. Rooze-Stouthamer een ereplaats in. C. Rooze-Stouthamer: Hervorming in Zeeland (ca. 1520-1572). De Koperen Tuin, Goes, 1996. Isbn 90-72138-63-5. 600 Blz. Prijs: 79,90. Noten 1. Een overzicht van deze materie in mijn artikel 'Het culturele netwerk: middeleeuwen en l6de eeuw', in: Het stedelijk netwerk in België in histo risch perspectief (1350-1850); Handelingen van het 15de Internationaal Colloquium Spa, 4-6 sep tember 1990, Brussel, 1992, pp. 365-384.

Zeeland | 1998 | | pagina 34