SIGNALEMENTEN 32 Zeeuws Jaarboek zi-i 1997. Onder redactie van C.F. Bos en anderen. Middelburg, 1997. Isbn 90-72146-32-8. 232 Blz., rijk geïllustreerd. Prijs: 39,90. Een Zeeuws jaarboek was er nog niet. De redactie van het Walcherse jaarboek Walacria heeft nu de vleugels uitgeslagen en de eerste jaargang van een Zeeuws Jaarboek uitgebracht. De doelstelling was: 'een goed geïllustreerd jaarboek met interessante artikelen over uiteenlopende onderwerpen: land schap, cultuur, economie, bestuur, geschiedenis, van alles wat. Boeiend, gevarieerd en informatief. Gevarieerd is de inhoud zeker, boeiend en in formatief soms, maar toch heeft cle redactie de doelstelling niet waargemaakt. Van de twaalf arti kelen gaan er namelijk zeven over Walcherse on derwerpen en één over Zuid-Beveland, terwijl er vier bijdragen over algemeen Zeeuwse onderwer pen zijn. Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen komen er niet aan te pas. Het is dus momenteel niet meer dan een Walacria met wat extra's. Ook het beschikbare auteurs-areaal is blijkbaar nog niet groot: zes bijdragen zijn door (Walcherse) re dactieleden geschreven. Het jaarboek begint met enkele stukken over actuele ontwikkelingen: een verhandeling over het landschapsbeleidsplan voor de Zak van Zuid- Beveland door Jan Willem Bosch (met een paar hopeloos mislukte reproducties van ontwerpteke ningen) en een bijdrage over de waterschapsfusie door Huib Eversdijk. Dan is er een terugblik op 'Tien jaar Hogeschool Zeeland' door Kees Bos. Interessant en informatief is het artikel van Carlo Heip en twee van zijn medewerkers over het Centrum voor Estuariene en Maritieme Oecologie in Yerseke (het vroegere Delta-Instituut). Verder is er veel petite histoire. de (nogal opgeblazen) levensgeschiedenis van de Walcherse onderne mer Jo den Herder, de molenmakersfamilie De Troije, een schrift met herinneringen aan Walche ren van Willem Lijesen en persoonlijke herinne ringen aan de onderaardse gangen van Vlissin- gen. Verrassend is het om te lezen dat het bekende Amsterdamse 'broodje van Kootje' (op het Leidseplein, jawel) ook uit de familie De Troije stamt (Kootje was een De Troije). Het boek eindigt met een overzicht van de sociaal-econo mische ontwikkeling in Zeeland, vol tabellen en grafieken en in een geheel ander lettertype. Dit stuk lijkt verdwaald uit een officieel statistisch overzicht van de provincie. Andreas Oosthoek draagt twee stukken bij: een interessant en zeer leesbaar verhaal over de schrijversfamilie Nijhoff en haar relaties met Zee land, en een hommage aan fotograaf Wim Rie- mens, met herinneringen en eigen gedichten bij foto's van de kunstenaar. Wim Riemens is hard op weg om een Zeeuwse heilige te worden, en Oosthoek is inderdaad wel de aangewezen per soon om zijn hagiografie te schrijven. Hij doet het met verve en bewogenheid. Het dieptepunt van het jaarboek is wel de bij drage van Frans L. van den Brande over Jacob van Maerlant. Het is niet meer dan een uittreksel van het boek van Frits van Oostrom. De enige ei gen bijdrage van de auteur legt verband tussen Maerlant, de Jacobskerk in Vlissingen en de be devaarten naar Santiago de Compostela. Van den Brande suggereert dat Vlissingen, gezien het kerkpatronymicum, een etappeplaats op de bede- vaartweg naar Santiago is geweest, en dat Maer lant de reisroute langs de Jacobskerk van Vlissin gen speciaal zou hebben aanbevolen. Nu, ik kan de auteur verzekeren dat Maerlant geen banden met de Vlissingse kerk heeft gehad. Toen de pa rochiekerk in Vlissingen werd gesticht, was Maer lant al enkele tientallen jaren dood. Bovendien was de kerk niet gewijd aan St. Jacob, maar aan St. Nicolaas, de patroon van de zeelieden. De be naming Jacobskerk dateert pas van na de Refor matie. Dat had u toch wel even na moeten kij ken, mijnheer Van den Brande. Overigens is het ook onzin om elke St.-Jacobskerk tot etappe plaats op de bedevaart naar Santiago te bombar deren. Jacobus was gewoon een zeer populaire volksheilige. Het Zeeuws Jaarboek heeft nogal wat pretentie (die ook tot uiting komt in de opmaak), maar kan deze niet waarmaken. Qua inhoud en peil komt het niet uit boven de jaarboeken van de diverse heemkundige kringen. En het draagt bij tot het misverstand dat Zeeland alleen uit Walcheren met nog wat aanhang bestaat. A.J. Beenhakker Hooft, M.C.J.C. van, E.A.T.M. Schreuder en B.J. Slot (redactie), De archieven van de Nassause Do- meinraad, 1581-1811, met retroacta vanaf de dertiende eeuw. Den Haag, 1997. 742 blz. Meer dere afbeeldingen. Isbn 90-800916-4-2. Prijs: 80,-. Met het verschijnen van de inventaris van de ar chieven van de Nassause Domeinraad is een tijd perk afgesloten. Waarschijnlijk is dit de laatste tra ditionele gedrukte inventaris die het Algemeen Rijksarchief (ara) in Den Haag heeft uitgegeven. Voortaan wordt er gesurft op het Internet. Daar naast is oud archief uit de tijd. Door de versnelde overdracht van archieven van de overheid zal het ara de komende tijd met modern archief over-

Zeeland | 1998 | | pagina 38