38 signalementen een liefdevolle ode is geworden, maar ook even wichtig en met de nadruk op de fotografische kwaliteit is samengesteld. Al met al biedt Locaties een consistent beeld van een fotograaf die mis schien alleen maar wereldberoemd was in Zee land, maar wel een compact oeuvre met een ge heel eigen signatuur heeft nagelaten. P. van der Hijden Ruben Oreel, Vlissingen. Uitgeverij adz, Vlis singen, 1997. Voorwoord van de uitgever, 128 blz., foto's zwart/wit. Isbn 90-72838-19-x. Prijs: 29,95. Op het omslag van het boek Vlissingen van foto graaf Ruben Oreel staat een foto van een klok. De klok bevindt op de voorgevel van het sta tionsgebouw in Vlissingen. Het is een prachtige, bijna surrealistische foto. De klok en de simpele, strakke ornamenten eromheen baden in het zon licht en staan scherp afgetekend tegen de onna tuurlijk donkere lucht. De symmetrie van de ar chitectuur wordt in de foto doorbroken door de wolken in de lucht op de achtergrond. Het is ook een toepasselijke foto. De fotograaf neemt ons mee op een tour door Vlissingen; wat ligt meer voor de hand dan te beginnen bij het station? In het voorwoord stelt de uitgever dat onze tour, onze wandeling in foto's, afwijkt van een gewone toeristische route. Oreel lijkt elke uit hoek van Vlissingen te hebben verkend. Van de boulevard tot de visafslag, van het strandleven tot een winterstorm, elk aspect van het leven in Vlis singen heeft hij vastgelegd. Dit levert in ieder ge val een veelzijdig beeld van de stad op. Deze veelzijdigheid van onderwerp weerspie gelt zich in Oreels fotografie. Het boek telt niet alleen tijdloze, bestudeerde opnamen als die van de stationsklok. Ook een wat journalistieker soort fotografie komt aan bod. Een kind dat zich kleu mend afspoelt na een duik in zee, twee zeelui die peinzend over de reling van hun schip han gen: het zijn mooie persoonlijke portretten. Toch gaat de intentie van de uitgever om een zo breed mogelijk beeld van Vlissingen te geven soms te ver. Tussen de vele krachtige beelden zit ten net iets te veel opnamen 'omdat het moet'. In het boek staat bijvoorbeeld een serie foto's van kroegpuien. Deze opnamen zeggen, zeker in ver gelijking met het meeste andere werk, vrij wei nig. Blijkbaar mocht het Vlissingse kroegleven niet ontbreken van de uitgever en werd in dit ge val meer waarde gehecht aan volledigheid dan aan fotografische zeggingskracht. Nu is daar op zich niets mis mee, maar het misstaat in een boek dat een oorspronkelijk licht op de stad wil wer pen, en al helemaal omdat de meeste opnamen in het boek juist wél iets toevoegen aan het on derwerp. Oreel is op zijn best als hij de straten, de kades, de schepen en de mensen transfor meert, door zijn foto's een beetje verandert. Zo gunt hij de Vlissingers zelf een nieuwe blik op hun eigen stad. En hij dwingt de bezoeker ver der te kijken dan alleen het strandvertier en de 'lelijke' havenindustrie. Vlissingen is geen doorsnee-mooie stad. Het mist typisch Hollandse trekpleisters als grachten en een barok stadhuis, het is misschien ook wel te veel een werkstad. Toch is het boek Vlissingen een sfeervol en intrigerend portret geworden. Dat de redactie soms wat al te ijverig te werk is ge gaan zal deze lezer er niet van weerhouden Oreels stadswandeling zelf te gaan maken. Te be ginnen onder die prachtige stationsklok natuur lijk. R van der Hijden Peter Sijnke, Oud Middelburg vanuit de lucht. Slingenberg, Hoogeveen klm Aerocarto, Arn hem, 1997. 50 Blz., foto's zwart/wit. Isbn 90 72275 46 2. Prijs: 24,95 (uitsluitend verkrijg baar bij filialen van Boekenvoordeel). Paul Crucq, Walcheren 1943-1944fotoverken ning en bombardementen. 'Alone above all'. De Koperen Tuin, Goes, 1997. 156 Blz., foto's zwart/wit. Isbn 90 72138 72 4. Prijs: 49,50. In mijn geboorteplaats Utrecht is het beklim men van de Domtoren een vast onderdeel van veel kinderpartijtjes. Trillend van hoogtevrees en ademtekort klauteren elk jaar duizenden kinde ren de 110 meter omhoog. De beloning voor alle moeite is een prachtig uitzicht over stad en om melanden. Als je dan ook nog je huis en je school kon ontwaren, was het feest compleet. Van bovenaf krijgen de vertrouwde dingen ineens nieuwe glans. Het is dit genot dat de populariteit van boeken met luchtfoto's verklaart. Al een aantal jaren publiceert uitgeverij Slin genberg in samenwerking met klm Aerocarto boe ken met daarin, op posterformaat, luchtfoto's van één bepaalde stad door de jaren heen. Recente lijk verscheen het deel over Middelburg, Oud Middelburg vanuit de luchten het zal wel weer gretig aftrek vinden onder de bewoners van die stad. De rest van Nederland zal minder interesse tonen. De charme van het boek zit hem immers meer in het feest der herkenning dan in de schoonheid van de foto's. Ondanks deze beperking blijft het fascinerend om te zien hoe de stad in deze eeuw is veran derd. Net als veel andere steden groeide Middel burg in hoog tempo uit haar oorspronkelijke stadsgrenzen. Het echte breekpunt in de ontwik keling van de stad is echter op de dag nauwkeu-

Zeeland | 1998 | | pagina 44