ZEEUWSE BOEREN IN BRABANTS GAREEL. DEEL 1: 1896-1946 8 Ton Duffhues Vanaf 1 januari 1999 zal in de provincie Zeeland slechts één landbouworganisatie actief zijn: de Zu delijke Land- en Tuinbouworganisatie (zlto). Tot die datum is er in de agrarische belangenbehartiging sprake van een driestromenland. De grootste landbouworganisatiede Gewestelijke Land- en Tuinbouu organisatie (glto), is de rechtsopvolger van de prestigieuse, uit 1843 daterende Zeeuwse Landbouw Maatschappij (zlm). De tweede in grootte is de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (ncb), die sinds 1918 uitsluitend in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland actiefis. Sedert 1991 ten slotte opereert de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (wlto) in Zeeland, vooral op Schouwen-Duiveland, Noord-Be veland en Hooien. De wlto is ontstaan als gevolg van een fusie tussen de Rooms-Katholieke Diocesan. Land- en Tuinbouwbond en de Hollandse Maatschappij van Landbouw. In 1995 heeft de Christelijke Boeren- en Tuindersbond West-Nederland (cbtb) zich hierbij gevoegd. In Deel i van dit artikel wordt be schreven hoe deze organisatorische lappendeken is ontstaan. Het accent ligt op de rol van de ncb. Z> eerste paragraaf handelt over de totstandkoming van katholieke boerenbonden in de provincie Zeelam tot 1917. Vervolgens komt in paragraaf twee aan de orde, hoe cle ncb zich sinds 1917 een plaats in Zee land heeft verworven. Deel u (in de december-aflevering van zeeland) beschrijft de periode 1945-199 en gaat in op de factoren die hebben geleid tot de komst van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisa tie. 1. Katholieke boerenbonden in Zeeland naar Bra bants model Van 1878 tot 1895 was er overal in West-Europa sprake van een ernstige agrarische crisis als ge volg van scherp dalende graanprijzen. Ook bij de Zeeuwse akkerbouwers kwam deze daling hard aan. Overschakeling op veeteelt gaf nauwelijks soelaas. Alleen de teelt van suikerbieten bood nog enig perspectief. De Nederlandse overheid hield vast aan de vrijhandelspolitiek en zag af van protectiemaatregelen. De zlm steunde dit be leid en zag vooral heil in uitbreiding van onder wijs en voorlichting. De boeren moesten zo snel mogelijk vertrouwd gemaakt worden met nieuwe technische vindingen zoals kunstmest, machines en zaad- en pootgoedveredeling. Het beleid van de zlm spoorde met de liberale stromingen in de samenleving. Het verzet tegen de liberale geest groeide echter overal in West- Europa. Aan de ene kant kwam de socialistische beweging opzetten. Ongeveer tegelijkertijd ont stonden aan de andere kant twee confessionele maatschappelijke bewegingen van protestants- christelijke en katholieke signatuur. De encycliek Rerum Novarum van Paus Leo xm uit 1891 gaf de stoot aan een (internationale katholieke bewe ging die in principe de gehele levenssfeer van alle katholieke gelovigen omvatte, de boeren ze ker niet uitgezonderd. Zo werd op 31 januari 1896 de Nederlandsche Boerenbond opgericht als een organisatie met, in principe, een interconfessionele signatuur. In de praktijk was het vooral een katholieke bond die van meet af aan nauwe banden met katholieke politici en de clerus onderhield. Na de stichtin van deze nationale bond kwamen overal in Ne derland plaatselijke boerenbonden tot stand. Te vens ontstonden in de loop van dat jaar provin ciale boerenbonden in Noord-Brabant (ds Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, ncb) Limburg, Gelderland en Noord-Holland. Zuid- Holland, Overijssel en Utrecht volgden. Deze provinciale bonden waren gegrondvest op de plaatselijke boerenbonden en vormden samen, als een nationale federatie, de Nederlandsche Boerenbond. Van meet af aan voerden de boerenbonden op positie tegen de liberale koers van de overheid en de bestaande provinciale maatschappijen van landbouw. Ook de zlm werd in de katholieke vi sie beschouwd als een liberaal bolwerk dat niet het welzijn van de boeren - en al helemaal niet van de kleine boeren - op het eerste plan had staan, maar eerder de technische ontwikkeling van de landbouw. Hoe heeft deze katholieke ag rarische beweging zich in Zeeland gemanifes teerd? Geestelijkheid en notabelen Het Maandblad van cle ncb meldde in mei 189" de oprichting van twee plaatselijke boerenbon den in Zeeland, te weten in 's-Heerenhoek en in Graauw. De bond te Graauw hield niet lang stand. Die te 's-Heerenhoek wel. Omdat er (nog) geen provinciale Zeeuwse boerenbond was. mocht de boerenbond te 's-Heerenhoek van mee af aan rekenen op sympathie en steun van de

Zeeland | 1998 | | pagina 10