GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 29 EEN HERDENKINGSSTEEN UIT DE SINT-PIETERSKERK TE MIDDELBURG G.G. Trimpe Burger-Mekking In 1835 kwam het Zeeuwscb Genootschap der Wetenschappen in het bezit van twee stenen uit de afge broken Sint-Pieterskerk, te Middelburg: een grafsteen en een herdenkingssteen'De herdenkingssteen her innert ons aan een zeer bijzondere gebeurtenis. De kerk waaruit de stenen afkomstig zijn, werd op last van graaf Willem m tussen 1306 en 1310 gebouwd en gewijd aan de heilige Petrus. In 1560, na de invoering der nieuwe bisdommen in Nederland door de Spaanse koning Filips 11, werd de Sint-Pieterskerk verheven tot kathedrale kerk van het bisdom Middelburg. Het gebouw liep schade op toen de Beeldenstorm in 1566 van Vlaanderen naar Zeeland oversloeg. De laatste Rooms-Katholieke dienst in de Sint- Pieterskerk is waarschijnlijk op zondag 21 febru ari 1574 gehouden, de dag waarop alle katho lieke geestelijken vertrokken. De kerk werd aan de hervormden geschonken en nadien meestal Oude Kerk genoemd; daarom wordt het Hofplein op oude kaarten nog wel eens als Oudekerks- plein aangeduid. Predikant A.J. Snouck Hurgronje heeft op 27 augustus 1809 de laatste dienst in de Sint-Pieterskerk geleid. Daarna werden er Engel sen ingekwartierd, die de kerk vreselijk uitwoon- Afb. 1. De afbraak van de Oude Kerk. J.H. Reijgers, 1836. Foto Zeeuws Docu mentatiecentrum. den en vernield achterlieten. I11 1833 werd het gebouw voor 19-300- verkocht voor de sloop2. Veel bekende Nederlanders werden in de Oude Kerk begraven, onder wie de Zeeuwse ad miraals Johan en Cornelis Evertsen. Ook een 'hei dense' buitenlander kreeg een plaatsje in de kerk, wat gezien kan worden als 'een doorslaand be wijs der onbegrensde verdraagzaamheid onzer waardige voorvaderen'; het betreft de Oost-Incli- sche vorst Abdul Zamat, door de koning van Achem in gezantschap naar Prins Maurits gezon den en hier kort na aankomst op 71-jarige leeftijd gestorven, 'wiens begraving met eenen zijnen rang overeenkomstigen luister, voor rekening dei- Oost Indische Compagnie is gebeurd'3. In de tuinen van enkele huizen aan het Hof plein liggen nog grafkelders verborgen, die zo nu en dan bij graafwerkzaamheden aan het licht ko men.

Zeeland | 1998 | | pagina 35