ATERDUNEN 53 oes was in opkomst. In Brouwershaven, Veere n Vlissingen begonnen zich juist de eerste be- oners te vestigen, maar deze plaatsen hadden og geen eigen parochiekerk. Ook Damme, de uiteindelijke woonplaats van f iaerlant, was nog een jonge stad. De nederzet- ng was ontstaan op en nabij de dam die om- •eeks 1170 in het Zwin was gelegd. Toen Jacob het stadje woonde, maakte het juist een pe- i )de van snelle groei door, maar het was nog s. ;eds een open stad, zonder muren of poorten. ;genover het huidige stadhuis bevond zich een ote slikvlakte, die als spuikom voor een water- olen werd gebruikt. Het Sint-Janshospitaal en a Onze-Lieve-Vrouwekerk bestonden reeds in Jacobs tijd, en aan de Hoogstraat werden grote koopmanshuizen gebouwd, waarvan er enkele iog altijd bestaan. Intussen ging de verzanding van het Zwin :oor, en Damme werd steeds moeilijker bereik baar. Rond 1270 werden de eerste huizen in Sluis ;ebouwd, en deze plaats zou na Maerlants dood nel de handelsfunctie van Damme overnemen. Ten noorden van Sluis strekte zich de brede Zwinmonding uit. Daarin lagen verscheidene ei landen. Cadzand wordt in 1111-1115 genoemd, en blijkens de naam (ontstaan uit kade-zand) was er toen al sprake van omkadingen. Reeds in 1177 worden hier polders vermeld. Ook Zuidzande is waarschijnlijk in de twaalfde eeuw bedijkt. Nog verder noordelijk, waar zich nu de mon ding van de Westerschelde uitstrekt, lagen de eilanden Wulpen en Koezand. Wulpen was een dichtbevolkt eiland. In Maerlants tijd stonden hier zelfs vier kerken. Het veel kleinere Koezand was in 1244 bedijkt, maar had geen eigen kerk. En er gens op dit uiterste noordpuntje van Vlaanderen moet Waterdunen hebben gelegen, de plaats waar Jacobus, de zoon van Petrus, in 1321 een afschrift van Maerlants Rijmbijbel maakte. Pastoor Jacobus en zijn handschrift Het is op zichzelf heel bijzonder dat we op dit moment nog iets weten van het bestaan van Jaco bus, pastoor in Waterdunen. Hij is de man die het exemplaar van de Rijmbijbel heeft afgeschreven \fb. 1: De schepping der die- en. Jacob van Maerlant, Rijmbij bel, Berlijn, Staatsbibliothek der Stiftung Preussischer Kulturbe- itz, Germ. fol. 622, folio 2 r.

Zeeland | 1998 | | pagina 15