VATERDUNEN 57 'iguur 3- Reconstmctie an de situatie van Wa- ■rdunen omstreeks 1300 olgens de auteur van it artikel. usque ad crecas predictas inter Wulpiam et Coe- zant et retro Waterdunes, quod omnes sunt terre nove. Item arbitramur quod totum scor, quod jacet extra predictam crecam retro Waterdunes versus Coezant et Zelandiam et versus mare mag num est terra nova'. Vertaald: 'Ook oordelen wij over de landen liggende tussen de Hievendijk in Wulpen in de richting van Koezand en Zee land tot aan de voornoemde kreken tussen Wul pen en Koezand en achter Waterdunen, dat dit al lemaal nieuw land is. Ook oordelen wij dat het gehele schor, dat ligt buiten de voornoemde kreek achter Waterdunen in de richting van Koe zand en Zeeland en van de grote zee, nieuw land is'. Het is duidelijk dat er twee kreken zijn: die ussen Wulpen en Koezand (de Hedensee) en die achter Waterdunen (het killetje: 'killa parva'). Het killetje ligt achter Waterdunen en daarachter ligt het schor. Als Waterdunen op een apart eiland liad gelegen, zou in de eerste zin hebben ge- taan, dat de buitendijkse gronden in de richting an Koezand, Waterdunen en Zeeland waren ge legen - maar dat staat er niet. Gottschalk veronderstelde dat het genoemde schor een zandplaat is geweest. Maar in dat geval zou er geen grote noodzaak zijn geweest om ook de tienden van die (onbruikbare) plaat toe te wij zen. Het is goed mogelijk dat ten noorden van Wulpen en Koezand schorvorming optrad. Te genwoordig zien we ook dat in de monding van de Westerschelde, op de Hoge Platen, schorren worden gevormd, en het getijvolume was in de dertiende eeuw heel wat kleiner dan nu. Ten slotte is er nog de passage over de polder van Willem Golle en de polder achter Waterdu nen. Deze horen, hoewel ze buiten de Hieven dijk zijn gelegen, wel bij het oude land: 'exceptis terris jacentibus in polro, in quo moratur Willer- mus dictus Golle, et in polro, qui jacet retro Waterdunes, qui sunt terre antique et ideo perti- nebunt in perpetuum tantummodo ad decimatio- nem predictorum abbatis et conventus'. In verta ling: 'met uitzondering van de landen liggende in de polder, waarin Willem, gezegd Golle, woont, en in de polder, die achter Waterdunen ligt, die oud land zijn en dus tot in lengte van dagen uit sluitend blijven behoren tot de tienden van de voornoemde abdij en klooster [namelijk de Sint- Baafsabdij, rechthebbende op de tienden van Wulpen]'. Deze polders worden gerekend tot het oud land van Wulpen, hoewel zij buiten de Hieven dijk liggen. Het ligt dus voor de hand dat zij al enige tijd vóór de totstandkoming van de oor konde aan Wulpen zijn aangedijkt. Waar de pol der van Willem Golle lag, is nu niet meer te zeg gen, maar waar lag de polder achter Waterdunen? Een vergelijkbare situatie vinden we nu nog bij Brouwershaven, een nederzetting van hetzelfde type als Waterdunen. Ook hier zijn, buiten de oudste zeedijk van Schouwen, enkele poldertjes ingedijkt 'achter Brouwershaven'. Bovendien moeten we rekening houden met de mogelijk heid, dat Waterdunen is ontstaan aan een kreekje op een zandige strandhaak; dat zou een goede verklaring leveren voor de naam. Als er dan een nieuwe duinenrij wat verder noordelijk gevormd wordt, kan in de luwte van die duinen de nieuwe polder zijn ontstaan. Deze ontwikkeling heeft zich ook voorgedaan bij Vrouwenpolder op Wal cheren. Hoe moeten we ons nu Waterdunen voorstel len (figuur 3)? Het plaatsje is ontstaan aan de noordzijde van Wulpen, mogelijk op een strand haak, op een plek waar een kreek met een uit wateringssluis in zee uitmondde. Toen de plaats ontstond, waren er al vier parochies op Wulpen. De parochie Waterdunen is dus van een van deze

Zeeland | 1998 | | pagina 19