58 WATERDUNEN parochies afgescheiden. Aan de buitenzijde van de dijk ontstond een haven met losplaatsen. De huizen werden waarschijnlijk op de zeedijk en buitendijks langs de haven gebouwd, en wellicht ook in de nieuwe polder. De overeenkomst met de ligging van Brouwershaven is dan frappant. Net als in Brouwershaven, zal de kerk ook wel binnendijks zijn gebouwd. Het is ook mogelijk dat de oudste dijk bij de uitwateringssluis een bocht naar binnen maakte, zoals bij Veere en Vlissingen. In elk geval kunnen we ons nu enig idee ve men van de omstandigheden waarin pastoor J - cobus, de zoon van Petrus, zijn Rijmbijbel af schreef. Hij werkte in een kleine, maar bloeience en snel groeiende nederzetting aan de noordzijde van het eiland Wulpen. Hij kon toen niet vermoe den, dat uit het stadje Waterdunen slechts zijn Rijmbijbel de eeuwen zou trotseren. Literatuur Over Jacob van Maerlant en het afschrift-. Dael, P. van. 'De illustraties bij de proloog en het scheppingsverhaal in de Rijmbijbel van Jacob van Maerlant: woord en beeld'. In: Moolenbroek, J. en M. Mulder (red.), Scolastica willic ontbinden, Hilversum 1991, biz. 105-125. Janssens, J. en V. Uyttersprot. Jacob van Maer lant, de middeleeuwse wereld op schrift. Damme 1997. Mulder, M. 'De handschriftentraditie van de Rijm bijbel'. In: Moolenbroek, J. en M. Mulder (red.), Scolastica willic ontbinden, Hilversum 1991, biz. 71-82. Oostrom, F. van. Maerlants wereld. Amsterdam 1996. Termote, J. 'Het ontstaan en de stadsontwikkeling van Damme'. In: Welvaert, F. en F. Dierickx-Vis- schers (red.), 2000 Jaar Zwinstreek. Knokke 1985, biz. 102-112. Over Waterdunen: Buntinx, W. 'Waterdunen, een vergeten stad in Zeeuws-Vlaanderen'. Handelingen van de Maa - schappij voor Geschiedenis en Aardrijkskunde te Gentrtxa (1968) 145-174. Gottschalk, M.K.E. Historische geografie van We: - telijk Zeeuws-Vlaanderen i. Assen 1955. Gottschalk, M.K.E. Stormvloeden en rivierover- stromingen in Nederland i. Assen 1971. Vos, P.C. en R.M. van Heeringen. 'Holocene geo logy and occupation history of the Province of Zeeland (sw Netherlands)'. Mededelingen Nedei - lands Instituut voor Toegepaste Geowetenschap- pen tno 59 (1997) 1-110.

Zeeland | 1998 | | pagina 20