62 ZUIVELCOÖPERATIES Afb. 4. De coöperatieve zuivelfabriek "Walchere 1' in Middelburg, ca. 19; 5 (Zeeuws Documentatie centrum, Middelburg). ren vijftig goed mee op het zuiveltoneel. In andere gevallen sprongen bestaande coöpe raties in het gat dat opgeheven inrichtingen ach terlieten. Tholen kende meerdere coöperatieve zuivelfabriekjes, maar deze verdwenen na 1900. De grote zuivelcoöperatie uit het Brabantse Wouw breidde vervolgens haar invloedssfeer uit naar het Zeeuwse land. De boeren uit Tholen die als losse leveranciers melk aan de Wouwse zui velcoöperatie verkochten, organiseerden zich in 1927 in een bond van melkveehouders21. Ook de particuliere fabriek 'Vacca' te Oud-Gastel betrok melk van Thoolse boeren. Beide fabrieken had den later ook leveranciers op Zuid-Beveland. In contrast met de neergang elders in Zeeland, startte in 1916 te Middelburg een nieuwe coöpe ratieve zuivelfabriek. Al in 1910 richtten 28 perso nen een coöperatieve vereniging op, die zich ten doel stelde de melk van hun koeien in een zui velfabriek te verwerken. Om de levensvatbaar heid van de coöperatie te garanderen, bepaalden de statuten dat pas tot grondaankoop en bouw van de fabriek zou worden overgegaan, wanneet- een voldoende aantal landbouwers of 'landbou weressen', met minstens achthonderd koeien in totaal, het ledenregister had getekend. Daarna bleef het jarenlang stil. In 1916 passeerde een nieuwe notariële akte in verband met de oprich ting van een coöperatieve zuivelfabriek te Mid delburg. Ditmaal konden de namen van 85 op richters worden genoteerd. De grens voor het benodigde aantal melkkoeien werd aanmerkelijk lager gesteld dan zes jaar eerder. Nu kon de fa briek van start gaan bij minstens vierhonderd melkkoeien22. De naam 'Walcheren' gaf de reikwijdte van de fabriek aan. Boeren van het gehele eiland wer den lid. De oude zuivelfabriek 'De Landbouw' werd overgenomen en de voormalige particulier fabrikant werd als directeur aangesteld. Het i niet verwonderlijk dat juist op Walcheren een le venskrachtige zuivelcoöperatie tot stand kon ko men. Op Walcheren besteedde men relatief veel aandacht aan de veehouderijtak van het gemengd 1 bedrijf. Kleinere fabriekjes op de dorpen bestor - den niet, zodat de Middelburgse fabriek kon re kenen op een grote melkaanvoer. Niettemin wa er concurrentie van de in Middelburg gevestigd stoomzuivelfabriek en melkinrichting 'De Samen werking', een naamloze vennootschap van sif ters. Ook de Vlissingse 'Koena' was vanzelfspre kend actief op Walcheren. Van de dertien zuivelcoöperaties die Zeelan 1 vanaf 1891 had geteld, waren er aan het begi t van de jaren twintig nog maar twee over. Het be trof de fabrieken in Middelburg en Wemelding Aan het eind van de jaren twintig nam de belan - stelling echter weer toe. Dit was een gevolg van de oplevende melkveehouderij, die de mind r gunstige resultaten van de akkerbouw goed moest maken. Prijs en kwaliteit van op de boe - clerij bereide boter lieten veel te wensen ove Ondanks cle nabijheid van het belangrijke Belg - sche afzetgebied, ontvingen Zeeuws-Vlaams boerinnen in de kleinhandel met moeite 1,30 1,35 gulden per kilo voor hun boter. Brabants en Limburgse boterfabrieken in de grensstreke noteerden 1,81 gulden per kilo in de groothan del. Zuivelconsulent C. Zwagerman verbaasd zich erover, hoe gemakkelijk de Zeeuwse boe- zich bij het feit neerlegde, dat de melk in Zeelan' beslist veel te weinig opbracht. 'Voor eene kwes tie de paardenteelt of suikerbietenverbouw be treffende, kan hij 'warm loopen'; een te geringe opbrengst voor de melk maakt weini

Zeeland | 1998 | | pagina 28