76 signalementel Het enige minpunt van het boek is de opmaak. De auteurs hebben gemeend de layout zelf te moeten verzorgen, terwijl ze dat beter aan een professional hadden kunnen overlaten. Het boek maakt een overvolle en rommelige indruk, met cursiefjes die de tekst plotseling onderbreken, ta bellen in schrijfmachineschrift en slecht gerepro duceerde oude kaarten en krantenberichten. De reconstructiekaarten van Karei Brand zijn wel erg onbarmhartig afgesneden en missen een onder schrift. Jammer, het boek had nog zoveel mooier kunnen zijn. Saeftinghe, verdronken land hoort in de boe kenkast van elke Saeftingheganger thuis. Het is een handzaam en mooi gebonden boekwerk en een onuitputtelijke vraagbaak voor alles wat met Saeftinghe te maken heeft, ook al is het door de summiere inhoudsopgave wel eens zoeken ge blazen. A.J. Beenhakker J.J. Havelaar en L.A. Sarneel-Antheunis, De Wal- zenmolen van Sas van Gent. Stichting Publicatie fonds Industrieel Erfgoed, Zeist 1997. Deel 4 in de serie Buiten Bedrijf. 32 blz., rijk geïllustreerd. isbn 90-75136-06-4. Prijs: 12,50. Met de sloop van de voormalige meelfabriek De Walzenmolen in Sas van Gent raakte Zeeland eind 1995 een waardevol industrieel monument kwijt. De Walzenmolen behoorde tot de vijf be langrijkste fabrieken in Nederland uit de beginpe riode van de meelindustrie. Geen wonder dat de Stichting Publicatiefonds Industrieel Erfgoed heeft besloten een uitgave te wijden aan de geschiede nis van deze fabriek. De meelfabriek De Walzenmolen, die in 1893 vrijwel nieuw werd gebouwd, kwam voort uit een korenmolen, die aanvankelijk met wind, later met stoom werd aangedreven. Vijf generaties van de familie Verschaffel waren aan dit meelbedrijf verbonden. Het boekje geeft treffend weer hoe elke generatie zich opnieuw voor de opgave zag gesteld, de noodzakelijke moderniseringen door te voeren om op de laatste ontwikkelingen in de meelbranche te kunnen inhaken. De aanpassin gen van het fabrieksgebouw worden nauwgezet beschreven, evenals de technische vernieuwingen in het productieproces en de benodigde machi nes. De Walzenmolen werd uiteindelijk 'vermalen' in de slag om de internationale concurrentie voor te blijven. Via het voedingsmiddelenconcern Wes- sanen kwam De Walzenmolen in 1992 in handen van Meneba, die al enkele maanden na de over name bekend maakte de fabriek te zullen sluiten. Dat gebeurde in 1993- Voor geïnteresseerden in industriële archeolo gie herbergt deze publicatie een schat aan infor matie. Het boek biedt vanuit deze optiek een aantrekkelijk verhaal, hoewel de opzet in het be gin enigszins wringt. Het eerste hoofdstuk, over Sas van Gent, is al toegespitst op de voorgeschie denis van de fabriek. Deze lijn wordt onderbro ken door een algemeen hoofdstuk over koren molens en meelfabricage. Daarna wordt de tekst over het bedrijf in Sas van Gent weer opgeno men. In twee hoofdstukken zet J.J. Havelaar d< geschiedenis van De Walzenmolen neer. Het laat ste hoofdstuk handelt over de vergeefse pogin gen om het monumentale fabrieksgebouw te red den van de slopershamer. Door haar hoge sobere, strak met vensters ingedeelde gevelwam was de fabriek beeldbepalend in de Sasse bin nenstad. De teleurstelling dat dit unieke gebouv niet behouden is, spreekt op de laatste bladzijden een duidelijk woordje mee. Dat de auteur daarit niet alleen staat, blijkt ook in het jongste numme van Nehalennia (aflevering 117). P. Nijhof, des kundige op het gebied van het nationaal indus trieel erfgoed, noemt de sloop van De Walzen molen een scherpe onderbouwing voor dt stelling dat de zorg voor het industrieel verledei in Zeeland voor verbetering vatbaar is. Het valt te hopen dat in de toekomst niet de sloop, maar he behoud van Zeeuwse industriële monumenten aanleiding zal zijn voor dit soort geslaagde publi caties. J.C. Dekker L. Koelmans, Zeemans LexiconWoord en woord betekenis bij Michiel de Ruyter. Walburg Pers Zutphen 1997. xvi 186 blz., niet geïllustreerd met omspel-register. isbn 906011.971.1. Prijs 69,-. De Zeeuwse zeeheld Michiel de Ruyter staat weei volop in de belangstelling. Onlangs verscheen van de hand van historicus Ronald Prud'homme van Reine een biografie. Vorig jaar heeft de taal kundige Koelmans een zeemans lexicon - du. geen zeemanslexicon - uitgegeven, dat wil zeg gen: het lexicon van een zeeman, oftewel eer: verklarende woordenlijst van het taalgebruik van Michiel de Ruyter. Het lexicon berust op Michiel de Ruyters ei genhandige schriftelijke nalatenschap, te weten 36 scheepsjournalen en enkele tientallen brieven. Zij omvatten ongeveer 1900 bladzijden en bestrij ken de jaren 1633 tot 1676 - een periode waar van het belang voor de vaderlandse en maritieme geschiedenis nauwelijks te overschatten valt. De Republiek bereikte in die jaren het hoogtepunt van haar economische en militaire macht. In de oorlog ter zee voltrokken zich dramatische veran deringen. Het traditionele zeegevecht, dat be-

Zeeland | 1998 | | pagina 42