46 SCHOTSE STA; EL Afb. 4: Nieuwe paskaart van Oostende tot de hcak van Schouwen. 1774. RvZ, zg, Zei. 111. t-185. danks visiteerde de inner van de convooien en li- centen tussen mei en oktober 1688 34 schepen op de Veerse rede, waarvan er zeventien afkom stig waren uit Schotland35. In 1743 zou zelfs geen enkel schip uit Schotland Veere meer hebben aangedaan, omdat de Staten van Zeeland geen konvooi bescherming) verleenden aan Schotse schepen36. Recentelijk merkte N.A.M. Roger ver rast op, dat in 1744 de Conservator-Depute Char les Stuart konvooien organiseerde tussen Veere en Schotland37. Dat de meeste Schotse handel Veere verlaten had, is dus maar ten dele waar. De in 1725 aangestelde Conservator Lord Ar chibald Macaulay bleef in Edinburgh wonen en benoemde in 1726 te Veere Charles Stuart als zijn plaatsvervanger38. Na de politieke omwenteling van 1749 werden er pogingen ondernomen om de Schotse handel in Veere te doen herleven. Ge noemde Stuart publiceerde in dat jaar anoniem The Staple contract, betwixt the Royal Burrows of Schotland and the city Campvere in Zealand, an Historical account of the staple by a Private Gen tleman (Edinburgh)39. Overigens werd hij pas in 1760, een jaar voor zijn dood, Conservator. Hoewel de Republiek deelnam aan de Oosten rijkse Successieoorlog (1740-1748), was zij for meel neutraal tijdens de oorlog. Maar begin 1747 veranderde die neutraliteit. Toen stond het Franse leger, na een succesvolle campagne in de Oo tenrijkse Nederlanden, aan de grenzen van de Republiek en bedreigde Staats-Vlaanderen, terw;jl de Zeeuwse eilanden in de Scheldedelta onverde digd waren10. Evenals in veel andere plaatsen brak in Middelburg paniek uit. De al eerder ge noemde Charles Stuart stelde zich in verbindin t, met de Staten van Zeeland en bood hulp aan met twee Britse oorlogsschepen, de Ferret en de Swift, die net nog in het zicht van de haven voer anker lagen. Tevens schreef hij M. Michell, con - mandant van het Engelse eskader in de Noord - zee, met een verzoek om de Staten van Zeeland te hulp te komen. Enige dagen later ging de Nightingale, Michell's vlaggeschip, op de rede van Vlissingen voor anker. Michell's orders luie - den als volgt: 'So soon as you arrive at Flushing, you are to send for Mr. Stuart, and take him with you to attend on the States of Zealand, or on the President of that assembly"". Aldus geschiedde. Engelse schepen werden ingezet ter verdediging van Zeeland: de grotere in het diepe water van het estuarium en de kleinere voor de Vlaamse kust. De Engelse oorlogsbodems bleven de re;t van de zomer, en Zeeland werd gespaard. Cha - les Stuart speelde dus een cruciale rol als inte'-

Zeeland | 1998 | | pagina 8