'UIVELCOÖPERATIES IN ZEELAND, 1891-1979 59 canine Dekker eeuwse landbouwers waren aan het eind van de negentiende eeuw pioniers in coöperaties. Zij teken den voor de eerste landbouwcoöperatie in Nederland, die in 1878 te Aardenburg werd opgericht. Het betrof een vereniging voor de aankoop van landbouwbenodigdheden. In 1899 kwam in Sas van Gent de eerste Nederlandse coöperatieve suikerfabriek tot. stand. Zeeland mag dan in die tijd op landbouwge- l ied modern worden genoemd, het steekt schril af bij andere provincies wat de coöperatieve zuivelin- ustrie betreft. In dit artikel zoek ik daarvoor een verklaring door de coöperaties te plaatsen tegen de chtergrond van het Zeeuwse landbouwbedrijf en de mentaliteit van de boerenbevolking. De kwaliteit van de Nederlandse zuivel die boe- innen en hun dienstmeiden op de boerderij be- eidden, raakte aan het eind van de negentiende eeuw sterk achter bij die van buitenlandse zuivel producten. Met name de Denen, die een grotere zorg voor hygiëne combineerden met nieuwe mchnieken van zuivelbereiding, haalden de riante positie van Nederlandse zuivel op de Britse afzet markt onderuit. Het antwoord werd gevonden in fabrieksmatige zuivelbereiding. De eerste zuivel fabrieken, die in handen waren van particuliere ondernemers, werden vanaf 1886 gevolgd door coöperatieve zuivelfabrieken. In dat jaar richtte een groep boeren in het Friese Warga de eerste Nederlandse zuiveicoöperatie op. Het gehele land overziende, valt de geringe opkomst van coöperatieve zuivelindustrie in Zee land op. Algemeen wordt dit geweten aan de do minante positie die de akkerbouw hier innam. Niettemin hadden vrijwel alle boeren ook enkele koeien op stal staan voor de eigen botervoor- ziening en voor de losse verkoop van kleine hoeveelheden boter en melk. Juist bij een kleine veebezetting kon coöperatieve organisatie per spectief bieden. Veelbelovend begin niet waargemaakt 1891-1927 De landbouwcrisis aan het eind van de negen tiende eeuw verschoof ook in de Zeeuwse land bouw de decors. Dalende graanprijzen deden de belangstelling voor de melkveehouderij toene men. De kwaliteit van de Zeeuwse boter liet ech ter al lange tijd te wensen over. Toen in 1879 een commissie van de afdeling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland een bezoek bracht aan de in ternationale landbouwtentoonstelling te Londen, Afb. 1. De voormalige boterfabriek in Absdale 'Zeeuws Documentatie- entrum, Middelburg).

Zeeland | 1998 | | pagina 21