88 HISTORISCHE STEEKPROEF Afb. 5: Op familiebezoek rond 1900 (Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg). Verza melde gegevens Het werk aan de database is gestart in 1991 met een door het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen gefinancierd proefproject in de provin cie Utrecht, dat medio 1993 werd afgerond1. In de periode 1993-1995 is met behulp van een ver volgsubsidie van het Ministerie verder gewerkt in de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Momen teel wordt de database op basis van een toeken ning uit het investeringsfonds van de Neder landse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (nwo) uitgebreid tot geheel Nederland. De landelijke steekproef omvat in totaal bijna 80.000 personen. Per 1 juni 1998 zijn van deze groep ongeveer 65.000 geboorteakten, 11.000 overlij densakten en 3.000 persoonskaarten ingevoerd. Er wordt naar gestreefd om per 31 december 1999 behalve alle geboorteakten ook 23.000 over lijdensakten en 20.000 persoonskaarten in het be stand te hebben. In de geboorteakten vinden we gegevens over de geborene zelf en de namen, adressen, leeftij den, beroepen en eventuele handtekeningen (van belang voor het onderzoek naar analfabe tisme) van de ouders. Behalve de geboorteakte worden gegevens uit huwelijks- en overlijdensak ten overgenomen. Echter, niet iedereen overlijdt of trouwt in de plaats waar hij of zij is geboren. Dit maakt het noodzakelijk de persoon te volgen in de bevolkingsregisters, welke in Nederland pas vanaf 1850 op dynamische wijze worden bijge houden. Dynamisch wil zeggen, dat een register niet alleen een weergave is van een bepaalde si tuatie op een bepaald moment, maar dat het oo alle veranderingen betreffende adres, familie-om vang en migratie continu bijhoudt. Na 1870 kan voor het volgen van personen ook steeds meer naarmate de tijd vordert - gebruik worden ge maakt van het persoonskaartenarchief van ht Centraal Bureau voor Genealogie (cbg). De database wordt niet alleen aangevuld mei genoemde akten en het bevolkingsregister, ma; ook met gegevens uit bijvoorbeeld kadaster en belastingarchieven. Op termijn zal de database van de hsn informatie over de volgende onde - werpen bevatten: de beroepsgeschiedenis van de onderzoekspersoon, zijn huwelijks- en gezinsg - schiedenis (inclusief huwelijksleeftijd, kerkelijke gezindte en kindertal), zijn ouderlijke generatie (beroepstitel, geboorteplaats en een indicatie van analfabetisme, te bepalen aan de hand van al dan niet geplaatste handtekeningen), zijn sociaal net werk (aan de hand van gegevens omtrent de g -

Zeeland | 1998 | | pagina 10