3IENSTBODEN IN ZEELAND 97 figuur 3: Migratie-afstan den van Zeeuwse bruiden 1830-1930) (bronnen: hsn, data-release Zeeland 98.2, en Steekproef Mid delburgse Huwelijksakten 97.1) (n 1800). 90 Dienstboden Andere bruiden 80 70 - 60 - 50 -S c 03 S£ IX 40 30 - 20 - 10 - i Zelfde plaats Binnen dezelfde Binnen Zeeland Buiten Zeeland regio blijkt dat Pietje bij ene mejuffrouw Kabel aan de Keizersgracht werkt. In mei 1863 verhuist ze naar Zeist, waar ze tijdens de zomermaanden als dienstmeisje bij een notaris werkt. In de daarop volgende jaren werkt zij voor verschillende werk gevers: tijdens de zomer in de omgeving van Driebergen en Zeist en in de wintermaanden te Amsterdam. Pietje schrijft hierover op 22 februari 1862 in een brief (nr. 11) uit Amsterdam: 'Ik ben nu verhuurt voor werkmeid bij een notaris, een rijke dienst nogal met vier booijen [jongens] en 's zomers naar buiten, te Zeist, en 's winters in Amsterdam, dus als je eens ziet Maatje wat of een dienstmeid een zwerveling is'. Ver van huis Naast de hoge verhuisfrequentie was de afstand van verhuizen een belangrijk aspect van de geo grafische beweeglijkheid van dienstboden. Het aanbod van dienstbodebetrekkingen varieerde van een baan bij een boer in een naburig dorp tot een betrekking bij een gegoede werkgever in de stad. Pietje ging, al dan niet onder bijzondere omstandigheden, relatief ver van haar geboorte streek vandaan om emplooi te vinden. Hoe groot was de afstand waarover Zeeuwse dienstboden migreerden en hoe verhield deze zich tot de mi gratieafstand van andere Zeeuwse vrouwen? In figuur 3 zijn de migratieafstanden van Zeeuwse dienstboden in kaart gebracht. Om de afstand van migratie te schatten werd gebruik ge maakt van de vermelding van de geboorte- en huwelijksplaats van de bruid op de huwelijks akte. Op basis hiervan zijn vier typen migratieaf standen onderscheiden: 'zelfde plaats' (geboorte- en huwelijksplaats zijn hetzelfde), 'binnen de zelfde regio' (geboorte- en huwelijksplaats zijn niet eender maar liggen wel in dezelfde regio), 'binnen Zeeland' (geboorte- en huwelijksplaats verschillen, liggen niet in dezelfde regio maar wel in Zeeland) en 'buiten Zeeland' (huwelijksplaats ligt buiten Zeeland). Deze manier van meten on derschat de werkelijke migratie van vrouwen tus sen hun geboorte en hun huwelijk, onder meer

Zeeland | 1998 | | pagina 19