50RNAMEN IN ZEELAND 105 ib. 1: Spelende kinderen in Middelburg rond 1905 (Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg; foto A. Bolle). Vooral de m is opvallend in deze typisch Zeeuwse vrouwelijke vorm van Jacob. Deze m omt ook voor in de Engelse vorm van de naam, ames, en in Spaanse vorm, Jaime, en kan ver- Haard worden doordat naast Jacobus ook Jaco- nus als Latijnse vorm van deze - oorspronkelijk Hebreeuwse - naam werd gebruikt. We vervol ten met Jozina, op nummer 17 (ook Josina op nummer 35). Jozina/Josina is een typisch Zeeuwse vrouwelijke vorm van Jozef. Met Sara nummer 19), Suzanna (nummer 20) en Susanna nummer 38), en Dina (nummer 21) komen we op de oudtestamentische namen, die - zoals ge zegd - typerend zijn voor Zeeland. Buiten de top vijftig vinden we in de HSN-gege- vens aan oudtestamentische namen nog Abigaël, Eva, Jobje, Rachel, Saartje en Debora. In de vol gende paragraaf is meer te lezen over deze bij zondere groep namen. Voorts is Lena, op num mer 23, typisch Zeeuws, hoewel deze naam ook in het aangrenzende zuiden van Zuid-Holland voorkomt. Bij Lena zijn meerdere interpretaties mogelijk: het kan een verkorting van Magdalena zijn (ook Magdalena is typisch Zeeuws; we vin den deze naam op nummer 44), maar Lena kan ook van Helena stammen (een naam die vooral in Limburg voorkomt) of eventueel van Leendert (die we op nummer 13 bij de mannen vinden). Typisch Zeeuws zijn ook Tannetje (op nummer 28) en Tanneke (op nummer 46); het zijn ver moedelijk verbasteringen - onder invloed van de kindertaal - van Anna. Leuntje (op nummer 32), ook typisch Zeeuws, is de verkorte vorm van Apolonia (nummer 39); de eu is te verklaren als umlaut uit oo; vergelijk bijvoorbeeld Teun uit Toon. Levina (nummer 43) vinden we vooral bij protestanten in Zeeuws-Vlaanderen. Bij katholie ken in Zeeuws-Vlaanderen zijn Rosalia (nummer 24), Paulina (nummer 33), Mathilda (nummer 41) en Amelia (nummer 42) kenmerkende namen (zie ook de paragraaf over de invloed van reli gie). Buiten de top vijftig vallen de Franse namen op, onder meer Lsabella, Virgenie, Germaine, Jeanne, Charlotte en Frangoise.

Zeeland | 1998 | | pagina 27