132 huwelijk in zeeland 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 1mannen (N=500) vrouwen (N=603) 9?' ►S? a 7>' geboorte periode Grafiek 1: Gemiddelde leeftijd bij eerste huwelijk, per geboorteperiode (bron: hsn, data-release Zeeland 98.2). getuige onder andere het spreekwoord: 'Die weeuwen trouwt en worsten kouwt, weet niet wat er in is gedouwd') Minstens zo sterk waren de regels die stelden dat de partner in eigen streek moest worden gevonden. Een kernachtig spreekwoord luidde: 'Vrijt daar je zijt'. Veel oude ren herinneren zich de vechtpartijen die ontston den wanneer de plaatselijke jeugd vrijers uit een ander dorp wilde verjagen. Voor hun bundels over de sociale geschiedenis van Zeeland hebben Jan Zwemer en Kees Slager vele gesprekken met oudere Zeeuwen gevoerd. Hierin komen we ver schillende voorbeelden tegen van de 'soort zoekt soort'-norm, die voorschreef dat ieder binnen zijn eigen stand diende te blijven. 'Visserjongens trouwden met vissermeisjes', zei Gerrit Groenen dijk uit Goedereede, en Klaas Schroevers uit Vlis- singen merkte op: 'Om te trouwen met de doch ter van een notaris bijvoorbeeld, daar dacht je geeneens aan. Maar ook niet met de dochter van een timmerman hoor. Behalve als je de zoon van een van de hoogste vissers was, van een die 't meest verdiende'1. In dit artikel wordt de rol van de verschillende vormen van endogamie in het Zeeuwse huwe lijkspatroon onderzocht en wordt nagegaan welke ontwikkelingen zich hierin hebben voorge daan. Dit doe ik aan de hand van de Historische Steekproef Nederlandse bevolking (hsn, data-re lease Zeeland 98.2). Hieruit zijn alle in Zeelanc gesloten huwelijken genomen (n (het aantal ge vallen) 1154). Ik bekijk achtereenvolgens hot leeftijd, geboortestreek en sociale groep samen hangen met de partnerkeuze. Een ander belang rijk criterium voor de selectie van een partner zijn of haar godsdienstige gezindte, is nog nie; aan het bestand toegevoegd. De huwelijksleeftijd In grafiek 1 zijn de huwelijksleeftijden van onzt onderzoekspersonen weergegeven per geboorte periode. De grafiek geeft de gemiddelde leeftij den van personen bij hun eerste huwelijk. Ovei het algemeen trouwde men in Zeeland relatie! jong. De gemiddelde huwelijksleeftijd van man nen was 26,5 jaar (n 500), van vrouwen 24,7 jaar (n 603). In verscheidene streken van Ne derland waarover gegevens bekend zijn, zoals de Kempen en de Bommelerwaard, lag de huwe lijksleeftijd in de negentiende eeuw enkele jaren hoger'. Wat de ontwikkeling in leeftijden betreft, valt in de eerste plaats op dat de leeftijden van mannen, na een aanvankelijke daling in de eerste helft van de negentiende eeuw, in de tweede helft gestaag stegen. Mogelijk heeft de grote land bouwcrisis (ca. 1878-1895) de toekomstverwach-

Zeeland | 1998 | | pagina 58