138 huwelijk in zeeland 1 00% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 1850-1874 1875-1899 periode 1900-1924 1830-1850 1925-1950 Grafiek 3: Relatieve verdeling van de leeftijdsverschillen tussen bruid en bruidegom, naar periode van huwelijk (bron: hsn, data-release Zeeland 98.2). Noord-Beveland lijkt de minst gesloten huwelijks markt te hebben gehad. De beperkte omvang van dit eiland en de nabijheid van Walcheren en Zuid-Beveland kunnen verklaren waarom zove- len een partner buiten het eiland vonden. De hu welijksmarkt op Tholen verschilde sterk van die op Noord-Beveland. Het Handboek Pastorale So ciologie geeft een verklaring van het grote aantal huwelijken tussen mensen die beide op Tholen en Sint-Philipsland waren geboren: 'Dat de bevol king van dat gedeelte van Noord-Brabant dat aan deze streek grenst, overwegend R.-Katholiek is, spreekt zeker hierbij een woordje mee. Ge mengde huwelijken komen weinig voor [,..]'17. Men zou verwachten dat ten gevolge van de ver betering van de infrastructuur, de ontwikkeling van vervoersmogelijkheden en de daardoor groeiende mobiliteit deze 'ruimtelijke endogamie' in de loop van de tijd zou afnemen. Dat is echter niet het geval. De endogamie in Zeeland daalt onder personen geboren tussen 1850 en 1900 (van ongeveer 85% naar 70%), om in de twintig- ste-eeuwse geboortegroepen weer te stijgen. Een verklaring hiervoor is nog niet gevonden. Uit de herinneringen aan het Zeeuwse platte land krijgen we een beeld van sterk gesloten dor pen, waarin concurrenten op de huwelijksmarkt soms hardhandig op een afstand wrerden gehou den. Zo vertelde oud-landarbeider Bertus aan Kees Slager: 'Er waren dorpen, die mekaar niet konden luch ten of zien. Als je nou hier op 't eiland, Ooster land en Bruinisse neemt. Als je van 't ene clorj was, dan hoefde je niet te proberen om met eer: meisje van 't andere dorp te gaan, want dat pik ten die jongens niet. Man, daar is wat gevochten tussen die dorpen! Ze bonden soms een jongen aan een boom op de dijk vast en dan lieten ze hem daar rustig een hele nacht staan'18. In tabel 3 bekijken we in hoeverre huwelijkspart ners niet alleen op hetzelfde eiland maar ook in dezelfde gemeente woonden, en tegelijk zien wt: in hoeverre deze vorm van endogamie samen hing met de sociale groep. Tabel 3 laat zien dat arbeiders het meest endogaam zijn. Niet alleen trouwden zij het meest met partners van het zelfde eiland, de partners woonden ook hel vaakst in dezelfde gemeente. Het meest om zich heen keken beambten en notabelen. Opvallend is het beeld bij de boeren. Weliswaar kwam de partner vaak uit dezelfde streek, maar relatiel weinig partners woonden in dezelfde gemeente.

Zeeland | 1998 | | pagina 64