HUWELIJK IN ZEELAND 141 D t betekent dat boeren in een wijdere omtrek naar geschikte huwelijkskandidaten zochten. Met 'geschikt' doel ik op de omvang van het ouderlijk bedrijf en van het erfdeel dat in een nieuw bedrijf geïnvesteerd kon worden. In de volgende para- giaaf wordt hier nader op ingegaan. Sociale endogamie li de laatste paragraaf behandel ik de vraag, in h teverre men binnen de eigen stand of beroeps groep trouwde. Grafiek 4 geeft de aantallen be roepscombinaties van bruidegoms en schoonva- d -ts in de huwelijksakten. De diagonaal van linksonder naar rechtsboven g< eft aan welke bruidegoms en schoonvaders in dezelfde groep zaten, de overige vlakken geven juist de mate van uitwisseling tussen de verschil lende groepen. In sommige vlakken vinden we o wallende pieken. De manier waarop nieuwe huishoudens werden gefinancierd, kan verklaren waarom sommige sociale groepen sterker cluste ren dan anderen. Het spreekwoord 'bunder bij bunder' geeft al aan dat boerenzoons en -doch ters hun erfdelen, of die nu uit grond of uit geld bestonden, bij elkaar moesten leggen om een nieuw, levensvatbaar bedrijf te verkrijgen. Hoe wel boerenkinderen in de partnerkeuze zelf vrij werden gelaten, was het wel van belang dat de omvang van beider ouderlijke bedrijven op zijn minst gelijk was. In de Alblasserwaard dienden boerendochters bij de keuze van hun huwelijks partner te letten op: veel stalraampjes en wei nig kouseniikken'. Kouseniikken waren rekken in de voortuin waarop sokken te drogen hingen, waaraan dus te zien was of er veel of weinig kin deren waren om de erfenis onder te verdelen". Bij landarbeiders was het spaargeld van beiden vaak hard nodig om de minimale benodigdheden voor een nieuw gezin bij elkaar te krijgen. Bij an dere beroepsgroepen lijken - door het relatief goede inkomen van de man en zijn min of meer zelfstandige positie - de beroepsactiviteit van de vrouw en haar sociale herkomst er minder toe te doen. Afb. 6: Wandelend paar in Middelburg, 1902 (Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg).

Zeeland | 1998 | | pagina 67