142 huwelijk in zeelani Grafiek 5: Verdeling bruidegoms en schoonvaders naar beroepsgroep, 1900-1949 (absolute aantallen) (bron: bsn, data release Zeeland 98.2). 120 schoonvaders arbeiders gesch werklieden boeren beambten winkeliers hogere burgerij bruidegoms Op deze 'sociale landkaart' springt het enorme overwicht van de arbeiders direct in het oog. Een vergelijking met het meer verstedelijkte deel van Nederland laat zien, dat daar een veel grotere spreiding over verschillende sociale groepen be stond. Wanneer we cle hsn data-release Utrecht 95.1 op dezelfde manier bewerken, valt de veel sterkere positie van de middengroepen op, met name van winkeliers en geschoolde werklieden. Aan het einde van de negentiende eeuw vond te Utrecht in het kielzog van cle aanleg van de spoorwegen, die hier hun knooppunt vonden, een vrij sterke industrialisatie plaats. Ook de dienstensector bloeide er. In Utrecht leidden deze ontwikkelingen tot een relatief grote aanwas van de kleine burgerij (winkeliers en beambten)20. Blijkens grafiek 5 is het sociale landschap in Zee land in de twintigste eeuw echter nauwelijks ver anderd. In de literatuur over Zeeuwse landarbeiders komt een beeld naar voren van zeer grote sociale tegenstellingen tussen landarbeiders en boeren. Wat dat betreft, is de bescheiden uitwisseling die we in grafiek 4 kunnen zien, nog opvallend. Mis schien zijn de tegenstellingen in de twintigste eeuw groter geworden, gezien de afname van de uitwisseling bij huwelijk na 1900 (grafiek 5). Besluit In bovenstaande exploratie van Zeeuwse huwe lijksakten constateren we een grote mate van en dogamie, van het huwen in eigen kring. Dit geld vooral voor de getalsmatig zo belangrijke groej: arbeiders. Zij trouwden hoofdzakelijk met cloch ters van andere arbeiders, die bovendien in de ei gen gemeente woonden. In de eerste helft van de twintigste eeuw komt er weinig verandering ir dit beeld. Wel zien we de tendens dat de leef tijdsverschillen tussen bruid en bruidegom afna men, en dat in ieder geval het huwelijk tusser mannen en oudere vrouwen verdween. Deze ontwikkeling ging gepaard met een daling van de huwelijksleeftijd, wat voor een deel kan worden toegeschreven aan de toename van 'ontijdige', op zeer jeugdige leeftijd gesloten huwelijken. Nadei onderzoek zal moeten uitwijzen, of deze ontwik kelingen voortvloeiden uit veranderde arbeidsre laties of eerder uit andere houdingen ten op zichte van verkering en huwelijk.

Zeeland | 1998 | | pagina 68