historische steekproef 87 Hierbij moet niet alleen gedacht worden aan het benutten van reeds ingevoerd materiaal, maar ook aan de uitbreiding van de steekproef. Het werk aan de database wordt uitgevoerd vanuit en op het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis (iisg) te Amsterdam, de eigendom van de gegevens berust bij de Stichting Historische Steekproef Nederlandse bevolking. Steekproefkader De steekproef wordt getrokken uit alle in Neder land in de periode 1812-1922 geboren personen. Omdat de akten van de burgerlijke stand in duplo worden opgemaakt, zijn er nagenoeg geen geboorteakten verloren gegaan. De tot 1880 hoge kindersterfte beperkt het resultaat van de steek proef tot ongeveer 50.000 volwassen personen. Door de steekproeffractie (gemiddeld 0,5 pro cent) te variëren tussen de 0,25 en 0,75 procent heeft elke tienjaarlijkse periode ongeveer op zes tienjarige leeftijd een gelijke cohort grootte. Dit is voldoende om voor een willekeurige subpopula tie van twee procent van de tussen 1812 en 1922 geboren bevolking voldoende gevallen te verza melen teneinde statistisch verantwoorde uitspra ken te kunnen doen. Aan de keuze van geboorteakten als steek proefkader kleven overigens wel enige proble men. Hierdoor blijven bijvoorbeeld immigranten (eerste generatie) buiten de steekproef. En met het onderzoek naar huwelijksgedrag kan niet eer der worden begonnen dan omstreeks 1850, wan neer de tussen 1812 en 1822 geboren personen de leeftijd van dertig jaar zijn gepasseerd. Deze nadelen wegen echter niet op tegen de nadelen van het alternatief: een steekproef uit de overlij densakten of uit het bevolkingsregister. De laatste bron ontstaat pas in 1850, en in sommige ge meenten ontbreekt deze bron zelfs omdat zij in oorlogsgeweld of ten gevolge van brand- of wa terschade verloren is gegaan. Een voorbeeld hier van is het bevolkingsregister van Middelburg uit de periode 1850-1900. Overlijdensakten hebben het nadeel dat de leeftijd van overlijden niet los staat van het sociale en economische milieu. Het representatieve karakter van de steekproef zou hierdoor verloren gaan. De nadelen van het ge bruik van geboorteakten zullen op termijn opge vangen moeten worden door aanvullend onder zoek in, ten eerste, het bevolkingsregister (via een steekproef naar immigranten, eerste genera tie) en, ten tweede, in de burgerlijke stand (door een steekproef in de huwelijksakten uit de pe riode 1815-1840). Afb. 4: Gezicht op de Ritthemseweg in Oost-Souburg rond 1900 (Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg).

Zeeland | 1998 | | pagina 9