OVER ZEEUWSE MENSEN 83 Onder de titel 'Over Zeeuwse mensen' werd op 20 maart 1998 in het Provinciehuis te Middelburg een historisch-demografisch congres belegd. Het congres was georganiseerd door de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland Csrgz) en de Historische Steekproef Nederlandse bevolking hsn), een onder deel van de onderzoeksafdeling van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (iisg) te Am sterdam. De hsn streeft ernaar, zo compleet mogelijke levensgeschiedenissen van een representatief deel van de negentiende- en twintigste-eeuwse bevolking van Nederland te vergaren. Dank, zij de reeds uit 1993 daterende samenwerking tussen srgz en hsn is, naast Utrecht, Zeeland de provincie waarin de op bouw van deze gegevens het verst is gevorderd. Doel van het congres was om voor het eerst de inhoud van deze gegevens te koppelen aan wetenschappelijke vraagstellingen en het nut van deze data aan een breder publiek te demonstreren. Gezien de enthousiaste reacties uit de zaal is dit doel bereikt. Na de opening door Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder, verzorgde Kees Mandemakers een inleiding op het doel van de hsn. Leo Hollestelle (waarnemend hoofd ex terne dienstverlening van het Rijksarchief in Zee land) vervolgde met een overzicht van de stand van zaken bij het akon-project (akon: Algemene Klapper Overlijdensakten Nederland), een sa menwerkingsverband tussen de hsn, het Rijksar chief in Zeeland en de afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Daarna kwamen de eerste op basis van de Zeeuwse data gemaakte analyses aan de orde. Hilde Bras toetste het levensverhaal van de dienstbode Pietje Willemse aan het 'gemiddelde' levensverhaal van de uit de hsn-steekproef af komstige Zeeuwse dienstboden. Doreen Gerrit- zen completeerde de ochtend met de presentatie van de resultaten van een onderzoek naar Zeeuwse voornamen. Zowel voor jongens als voor meisjes werd een top vijftig van de meest toegekende voornamen gepresenteerd. Tijdens de middagsessie stonden overlijden en huwelijk centraal. Frans van Poppel gaf inzicht in de oorzaken van kindersterfte in de negentiende eeuw, die juist in Zeeland erg hoog is geweest. Jan Kok verdiepte zich in het gedrag van de Zeeuwse huwelijksmarkt en ging op zoek naar de veranderingen in huwelijksleeftijden en naar geografische en sociale barrières. De middag werd op gepaste wijze afgesloten door Jan Zwe- mer, die het gebodene met een aantal anekdotes in het geheugen wist te verankeren. Om vier uur werd door Roelof Koops als voor zitter van de Stichting Regionale Geschiedbeoefe ning Zeeland het officiële gedeelte van liet con gres afgesloten. Tijdens het minder officiële gedeelte kwam al spoedig de wens naar voren, de op het hsn-materiaal gebaseerde lezingen in gedrukte vorm te laten verschijnen. Deze publica tie ligt thans voor u. Slechts de congresbijdragen van Leo Hollestelle en Jan Zwemer ontbreken in deze bundel; deze weken te veel af van de thans wel gebundelde bijdragen. De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland en de Historische Steekproef Nederlandse bevolking zijn cle redac tie van het tijdschrift Zeeland erkentelijk voor haar bereidheid om de september-aflevering ge heel te wijden aan de resultaten van het congres 'Over Zeeuwse mensen'. De samenstellers van deze aflevering danken de auteurs ervoor, dat zij hun lezing op korte termijn in een artikel hebben willen omzetten. De hsn-data-set kwam tot stand door het werk van Lieven van Belzen en Ange lina Tetelepta. Het is vooral dank zij hun inspan ningen dat deze congresbundel op uw tafel ligt. Kees Mandemakers Otto Hoogerhuis Aad de Klerk

Zeeland | 1998 | | pagina 5