GEOEFEND OP ORGEL EN LIER; JOHAN SNEP, EEN ZIERIKZEESE ORGANIST ROND 1700 152 Sander den Haan, Rudolf Rasch Over het muzikaal verleden van Zierikzee vóór 1825 valt in de relatief grote hoeveelheid literatuur over de geschiedenis van deze stad weinig te lezen. Natuurlijk deed Zierikzee in muzikaal opzicht onder voor de hoofdstad van Zeeland, maar bij nadere beschouwing blijkt de vroegere tweede stad van de pro vincie haar 'tiveede viool' best vaardig te hebben gehanteerd. Men moet daarbij denken aan, onder an dere, belangrijke orgels, instrumentale en vocale muziekgezelschappen naast individuele muziekbeoefe naars, openbare concerten, alsmede composities van Zierikzeese herkomst. De oorzaak van de geringe belangstelling van de historisch geïnteresseerde onderzoeker lijkt niet een voudig te verklaren. In dit artikel wordt aandacht besteed aan een figuur uit dat verleden: Johan Snep, organist van de Grote of Sint Lievensmonsterkerk te Zierikzee, componist, gelegenheidsdichter en koffie huishouder in de periode 1693/1694 tot 1719. Het ontbreken (sinds 1940) van de resoluties en rekenin gen van kerkmeesters van de Grote Kerk belemmerde het onderzoek naar de man, van wie enkele in teressante suites voor viola da gamba en basso continuo in de herfst van 1992 door het gezelschap La Gamme Marésienne werden uitgevoerd in de Lutherse Kerk te Zierikzee. Maar dankzij de aantekenin gen en publicaties van twee Zierikzeeënaars, de geschiedschrijver en gemeentearchivaris Pieter Dignus de. Vos 1866-1942en de kerkorganist Willem Pieter Lam bertus Bakker (1886-1976)1 en verscheidene andere bronnen, konden hinderlijke lacunes worden opgevuld3. Waarom een artikel over Johan Snep? Het is altijd interessant om iets te weteen over de personen ach ter de uit het verleden bewaard gebleven muziek. Terwijl nu Sneps gambasuites sinds enkele jaren bij musicologen en musici welbekend ivaren, ontbrak nagenoeg alle informatie over de persoon van Snep. Het onderzoek voor de biografie voerde de schrijvers al snel naar diverse plaatsen buiten Zeeland (Lei den, Utrecht en Amsterdam) en leverde, wat Zierikzee betrof, al spoedig allerlei informatie 'rond Snep' op: zijn organistschap en dat van zijn dochters, zijn dichterschap en zijn ondernemerschap. Al met al kan thans een aardig beeld worden gegeven van Sneps levensloop, zijn loopbaan, zijn familie, zijn ar tistieke prestaties en zijn sociale omgeving. Zo wordt, een biografische schets van organist en componist Johan Snep tevens een stuk cultuurgeschiedenis van Zierikzee, geschetst in het herdenkingsjaar van het zevenhonderdvijftigjarig bestaan van haar herziene stadsrecht. Afkomst en gezin Johan Snep kwam ter wereld in Utrecht, waar hij op 17 april 1659 gereformeerd werd gedoopt in de Catharijnekerk. Vader Johannes Snep, een chi rurgijn die met zijn gezin aan het Neude woonde, stierf kort voor de geboorte van Johan, zijn acht ste kind. Zijn moeder was de uit de Stichtse hoofdstad afkomstige Catharina van Schilperoort. De ouders waren op 18 januari 1646 in de Utrechtse Buurkerk gehuwd. Grootvader van va derszijde, Christiaen Jansz. Snep, cipier 'op den Huyse van Hasenberch' te Utrecht (1624), be hoorde naar alle waarschijnlijkheid tot een Duitse familie4. Over Sneps jeugd is niets bekend. Zijn latere leven doet veronderstellen dat hij de La tijnse School heeft bezocht en dat hij muziekles sen ontving, maar dit kon niet worden gedocu menteerd. In 1684 verbleef Johan Snep te Arnhem; zijn naam komt voor in het Wapenboek van het Arn hemse collegium musicum Sint CaeciliaL Of hij als werkend lid (dat wil zeggen als beroepsmusi cus) of gewoon lid (dat wil zeggen als amateur) aan het gezelschap was verbonden, blijkt niet uit dit register. In het boek ontbreekt overigens een afbeelding van zijn wapen. Op 1 oktober 1685 vinden we hem in Leidse bronnen: op die datum wordt hij als student filosofie ingeschreven aan de universiteit. Voor zover bekend, heeft hij er geen graad behaald6. Johan Snep huwde op 10 augustus 1687 te Arnhem met Petronella van Bleeck. Zij was af komstig uit Arnhem en aldaar op 5 december 1658 in de Grote of Eusebiuskerk gereformeerd Afb. 1. Handtekening van Johan Snep (1659-1719) als ver koper van een huis aan de Visstraat (akte verleden voor Anthony van Borrendam, notaris te Zierikzee, op 2 februari 1714).

Zeeland | 1998 | | pagina 10