JOHAN SNEP 157 'k Lach wat met je malle kuuren, Vreet je zuyker selver op, Zey Cupied, 'k. ben niet gekoomen, Om je Nektar, nog Ambroos, 'k Kan die selver wel bekoomen, 'k Kak eens in je beste doos, Wisten tijdgenoten het werk van gelegenheids dichter Johan Snep te waarderen? Op waardering in een bepaalde kring kan het met enige regel maat in druk verschijnen van zijn gedichten mis schien wel duiden. Uit het feit dat Alexander Woutmans het gedicht naar aanleiding van de dood van Johan Willem Friso opnam in de door hem samengestelde dichtbundel Parnassus kunst kabinet (1735) lijkt eveneens waardering te spre ken. Thans zijn we in staat om Sneps gedichten te rangschikken onder de werken van de middel matige woordkunstenaars van zijn tijd. Deze dichtstukken, die duidelijk ontsproten aan een geletterd brein, bevatten alle kenmerken van een beperkt dichterlijk talent. Het royaal toegepaste enjambement is hiervan een sprekend voor beeld19. Ondernemerschap Het uit Marokko overgewaaide verschijnsel van het koffiehuis bestond rond 1700 nog maar en kele tientallen jaren in de steden van de Repu bliek. Behalve de hoofddrank, koffie, werden er vaak nog andere dranken geschonken. De klan ten van een zeventiende-eeuws koffiehuis waren personen van aanzien. In de comfortabele interi eurs van deze gelegenheden konden zij zich, nip pend aan hun kopje koffie - toen nog een luxe drank - voortreffelijk thuisvoelen. Op 17 september 1695 kreeg Snep van de raad van Zierikzee toestemming voor exploitatie van een dergelijk etablissement20. Snep was de tweede die een koffiehuis opende in het Zierik- zeese. Meer dan twintig jaar heeft hij klanten over de vloer gehad. Na zijn overlijden was het zijn oudste dochter, Agnita Willemina, die de ex ploitatie voortzette21. Voor notaris Anthony van Borrendam pas seerde op 2 februari 1714 de akte waarbij Snep een huis met toebehoren aan de westzijde van het 'Vischslop' (de huidige Visstraat) verkoopt aan Leendert Jansz. van Sevenhuyse. Mede van wege de centrale ligging zijn we geneigd om in dit huis het voormalige woonhuis annex koffie huis van Johan Snep te zien. In tegenstelling tot wat bekend is over herber gen en kroegen, is het niet zeker of ook in Sneps tijd in koffiehuizen muziek werd gemaakt. Maar dat in het koffiehuis van een musicus nooit mu ziek zal hebben geklonken, kan men zich nau welijks voorstellen. Krantenadvertenties tonen aan dat in ieder geval kort na 1800 in Zeeland muziek werd gespeeld in de koffiehuizen. In het Nederlandsche Koffyhuis te Middelburg en het Groot Coffyhuis te Zierikzee bracht men toen zelfs dansmuziek. Conclusie Johan Snep is geen herontdekte geniale compo nist uit Zeelands verleden, maar de muziek die van zijn hand bewaard is gebleven, is waardevol en interessant als getuigenis van hoe er rond 1700 in Nederland buiten de grote centra als Am sterdam en Den Haag werd gecomponeerd en gemusiceerd. Sneps Sonates vormen een wel kome aanvulling op het Nederlandse repertoire voor de viola da gamba, dat overigens nog steeds wordt gedomineerd door Sneps voorbeeld en in spirator, Johan Schenck. Niet alleen Snep zelf moet als organist een bekende verschijning in zijn tweede vaderstad Zierikzee zijn geweest, ook zijn twee dochters, die hem als organist opvolg den, moeten aanzienlijke bekendheid hebben ge noten. De persoon van Snep is bovendien inter essant, omdat hij zijn bezigheden niet tot het muzikale domein beperkte, maar ook als dichter en koffiehuishouder faam wist te verwelven. Een artikel over Snep is daarom ook een artikel over Zierikzee. (De auteurs bedanken de heren drs. P.R.A. van Iddekinge, gemeentearchivaris van Arnhem, en drs. P.U. van der Laaken, medewerker van het Gemeentearchief Leiden, voor hun hulp bij het onderzoek naar het gezin Snep-Van Bleeck in de Arnhemse respectievelijk Leidse periode.) Bijlage-, Uitgegeven dichtkundige en muzikale werken van Johan Snep (1659-1719) Gedichten. 1. Vreugde-galmen ter gedagtenis van de alge- meyne vrede der christenheyd, geslooten op het Kasteel tot Rijs-wijk, Den 20 September 1697. Mid delburg 1Ó97. Exemplaar Universiteitsbibliotheek Amsterdam. 2. Grafschrift ter eere van Passchier de Witte, ka pitein van een schip van oorlog ten dienste van de Vereenigde Nederlanden, gestorvlen] den 19 nov. 1697. Inscriptie in een grafzerk, Grote Kerk te Zierikzee. Zie P.D. de Vos, De grafschriften der- voormalige St. Lievensmonsterkerk te Zierikzee z.p., [1911?], p. 53. 3. Het verbond der genade, of de beloofde Messias in het paradijs. Zierikzee [ca. 1700]. Opgedragen aan ds. Georgius van Borrendamme (1641-1715), predikant te Zierikzee van 1669 tot 1708 (zie bij

Zeeland | 1998 | | pagina 15