VAREN EN VECHTEN; DE NEERGANG VAN ZEELAND TIJDENS DE TACHTIGJARIGE OORLOG 162 Henk J.M. Nellen In zijn proefschrift De souvereine en independente staat Zeeland stelt Hein Kluiver dat Zeeland tijdens de oorlog tegen Spanje in economisch en politiek opzicht geleidelijk een satellietstaat van het opper machtige Holland iverd. Op 5 juni 1648 volgde de afkondiging van de vrede, maar voor de Zeeuwen ivas er weinig reden tot vreugde; Spanje had een nederlaag geleden, maar de broedertwist met Holland was verloren. Door de week pendel ik per trein tussen Roosen daal en Den Haag. Wanneer ik 's avonds na te rugkeer in Roosendaal het station verlaat om op de fiets het laatste stuk van mijn reis af te leggen, rijd ik nog even langs het spoor; vaak word ik daar ingehaald door de Intercity die ik zojuist verlaten heb. Achter de raampjes zie ik de Zeeuwse forenzen in de richting Bergen op Zoom verder reizen. Straks zullen ze met een grote bocht langs de Brabantse Wal naar het wes ten afbuigen, de Zeeuwse polders in, op weg naar Goes, Middelburg en Vlissingen. Al met al zijn die reizigers bij aankomst ongeveer twee uur onderweg geweest. Slechts bij uitzondering zul len zij beseffen dat het er vroeger, bijvoorbeeld in de zeventiende eeuw, heel anders aan toeging: toen kostte de tocht van Den Haag naar Delft al minstens een uur. En hoelang duurde het niet voordat een Middelburgse gedeputeerde die in Den Haag aan een vergadering van de Staten-Ge- neraal had deelgenomen, veilig en wel was te ruggekeerd? In zijn proefschrift, dat hij op 5 juni 1998 aan de Universiteit van Utrecht verdedigde, schrijft J.H. Kluiver dat Holland op zijn minst twee dag reizen van Middelburg verwijderd was, teiwijl vanuit een Zeeuwse haven de tocht naar de Vlaamse steden in één getij kon worden gemaakt (p. 11). Als gevolg van de geografische situatie was Zeeland - anders dan Holland - van oudsher op het zuiden georiënteerd. Misschien wordt met deze constatering een open deur ingetrapt, maar zij is wel van fundamenteel belang om de Zeeuwse geschiedenis en in het bijzonder het optreden van de Zeeuwse regenten in de zeven tiende eeuw te kunnen begrijpen. Want de geo grafische omstandigheden bepaalden in belang rijke mate de aard en inrichting van de handel. En economische motieven mengden zich met politieke programmapunten en godsdienstige idealen tot een complex geheel dat vervolgens in het optreden van de verantwoordelijke bestuur ders dooiwerkte. De geografische ligging be paalde ook de betrokkenheid bij de oorlog: zo was van grote invloed dat Zeeland in de loop van de oorlog steeds in de frontlinie lag, ten ijl Spaanse soldaten zich in Holland al gauw riet meer vertoonden (p. 110). Met de analyse van deze en veel and' -re geografische, economische en sociaal-cultur de eigenaardigheden draagt Kluiver bij tot een her ziening van het beeld van de souvereine staat Zeeland in de lange aanloop naar de Vrede van Munster (1648). Enerzijds wijst hij op verteken la gen in het geschiedbeeld die ontstonden door lat Zeeland met Holland ten onrechte over één kam werd geschoren, anderzijds verdedigt hij Z e- lands regenten tegen veiwijten die van schrij" er op schrijver doorgegeven werden zonder ooit 1 ri- tisch getoetst te zijn aan de hand van het rijke bronnenmateriaal dat in archieven in binnen- en buitenland bewaard wordt. Twee voorbeek en van zulke, volgens Kluiver, ongefundeerde tradi ties in de vaderlandse historiografie wil ik hier geven. Anders dan steeds wordt verondersteld, vormde de kaapvaart voor de Zeeuwen geen mo tief om het vredesoverleg tegen te werken p. 73). En toen de Zeeuwse regenten hardnek: ig aan de sluiting van de Schelde vasthielden, ma: k- ten zij zich niet aan grof egoïsme schuldig, m; ar deden zij slechts wat van hen in zo'n situatie v ;r- wacht kon worden: de provincie kwam op voor handhaving van haar welvaart (p. 171-172). Door stelling te nemen tegen traditionele opvatting :n, die vaak het gevolg zijn van een Hollando-c. n- trisch uitgangspunt, krijgt Kluivers boek een st rk apologetische tendens. In zijn betogen treedt een onvervalst Zeeuws patriottisme aan de dag. Voor een goed begrip van Zeelands opstelling is het eveneens van belang te beseffen dat et calvinisme in Zeeland een overheersende positie innam, terwijl deze geloofsrichting in Holland :e- ker niet de meerderheid van de bevolking w jn en hooguit op een bevoorrechte status kon ho gen. Zeeland heeft nooit te maken gehad n iet grote groepen dissenters die de overheid tot een repressieve opstelling dwongen. De Zeeuwse u- toriteiten streefden naar een goede verstandhc li- ding met de kerkelijke gezagsdragers. Zij be in drukten weliswaar dat de kerk aan de st at

Zeeland | 1998 | | pagina 20